Pożyczka:

 1. Na jaki cel pożyczka leasingowa?

  Pożyczka leasingowa z każdym rokiem zyskuje na popularności, jest podobna do kredytu bankowego ale udzielana jest przez firmę leasingową. Firmy leasingowe mają prostsze procedury przyznania pożyczki w porównaniu do kredytu w banku.


  Jeśli zależy Ci aby faktura zakupu przedmiotu była wystawiona na Twoją firmę bo chcesz np. odliczyć cały VAT jednorazowo lub chcesz zarejestrować samochód w swoim mieście czy gminie a może kupujesz sprzęt medyczny ze stawką 8% VAT, to właśnie ta forma finansowania będzie dla Ciebie. 

 2. Wpłata własna i okres umowy

  Pożyczka dostępna jest od 0% wpłaty własnej, natomiast górna granica zależy od Ciebie. 


  Okres umowy w pożyczce: od 6 do 84 miesięcy, przy niektórych urządzeniach lub maszynach (np. rolniczych) może wynosić 120 miesięcy.

 3. Procedura, wniosek o pożyczkę

  Procedura oceny nie różni się od leasingu,  często odbywa się w uproszczonej formie w oparciu Twoje o oświadczenie zawarte we wniosku leasingowym oraz specyfikację lub pro formę.


  Procedura uproszczona:


  • nowe i używane pojazdy od autoryzowanych sprzedawców, osobowe i ciężarowe, motocykle, quady;
  • nowe i używane maszyny, urządzenia od znanych sprzedawców


  Procedura standardowa (wniosek z pełnymi informacjami + dokumenty finansowe firmy, np. PIT, KPiR, bilans, rachunek zysków, etc.):


  • przy mniej typowych przedmiotach lub  nieautoryzowanych  sprzedawcach
  • import z zagranicy
  • pożyczka zwrotna
  • przedmioty wyższej wartości, np. powyżej 500 tyś zł netto.

 4. Koszty podatkowe i VAT

  W pożyczce Twoim kosztem będzie amortyzacja przedmiotu (jednorazowa lub miesięczna) oraz odsetki. Tym samym wpłata własna czy wyższe raty nie są kosztem uzyskania przychodu. Raty spłacasz na podstawie harmonogramu lub noty księgowej.


  Natomiast VAT odliczysz jednorazowo na podstawie faktury wystawionej na Twoją działalność. Jeśli po odliczeniu VAT chcesz jego równowartość spłacić, np. w 3 miesiącu możesz to zrobić wybierając taką opcję w harmonogramie.

 5. Pożyczka przy zakupie WNT

  Przy nabyciu towaru z innego kraju UE (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru WNT) kupujesz przedmiot w wartości netto. Jeśli taki zakup chcesz finansować leasingiem to firma leasingowa do każdej faktury miesięcznej będzie doliczała 23% VAT. Natomiast przy pożyczce nie wystąpi VAT, będziesz płacić tylko raty "netto".


  Ta forma finansowania popularna jest przy zakupie ciężarowych środków transportu, maszyn i urządzeń. 

 6. Pożyczka pod dotacje EU

  Pożyczka leasingowa jest bardzo często wykorzystywana przy finansowaniu zakupów przedmiotów objętych umową dotacji. Firma leasingowa płaci za przedmioty do sprzedawców (w wartości brutto), na tej podstawie składasz wniosek o wypłatę dotacji. W harmonogramie pożyczki ujęte są dodatkowe raty obejmujące :


  • spłatę VAT (np. w 3 miesiącu jak otrzymasz zwrot z urzędu skarbowego)
  • zwrot dotacji (na podstawie umowy cesji dotacja wpływa do firmy leasingowej)

  Pożyczka leasingowa jest elastycznym produktem, dopasujesz harmonogram do swojego projektu dotacyjnego, zrealizujesz płatności w transzach do sprzedawców, którzy oczekują płatności przed dostawą.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem