Leasing

5 głównych zalet leasingu

5 głównych zalet leasingu 5 głównych zalet leasingu


Jeśli prowadzisz biznes, na pewno słyszałeś o leasingu dla firm jako jednej z opcji finansowania środków trwałych. Cieszy się dużą popularnością m.in. dzięki ulgom podatkowym. Jednak korzyści, które zachęcają do niego przedsiębiorców, jest znacznie więcej. Zastanawiasz się, czy będzie to dobre rozwiązanie również dla Ciebie? W takim razie zostań z nami – w dzisiejszym wpisie prezentujemy 5 głównych zalet leasingu operacyjnego i finansowego. Możesz również od razu poznać orientacyjne koszty, korzystając z naszej porównywarki leasingowej.

Wysokość miesięcznych rat

Jedną z ważniejszych korzyści wynikających z podpisania umowy leasingowej jest swoboda w dopasowaniu wysokości rat. Gdy stawiasz na leasing operacyjny, możesz wybrać czas spłaty, wielkość wkładu własnego i kwotę wykupu. Przykładem tego może być zakup auta o wartości 100 tys. złotych. Miesięczna rata wyniesie około 1100 zł, jeśli zdecydujesz się na wpłatę 40% wartości, 3-letnią umowę i wykup na poziomie 30%.

Kiedy chcesz ograniczyć koszty początkowe, wystarczy wydłużyć czas obowiązywania kontraktu. Dla powyższego przykładu przy czynszu inicjalnym na poziomie 10% i leasingowaniu przez 6 lat, miesięcznie zapłacisz ok. 1450 zł.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz leasing finansowy, stajesz się właścicielem przedmiotu umowy od razu po jej zakończeniu.

Możliwości optymalizacji podatkowej

Tym, co najbardziej zachęca przedsiębiorców do skorzystania z tej formy finansowania, jest optymalizacja podatkowa. Jeśli liczysz na duże korzyści z leasingu, postaw na wariant operacyjny. W porównaniu do finansowego, zgodnie z przepisami, musi trwać minimum 40% tzw. normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego.

Dobrym przykładem są samochody, dla których wynosi on 2 lata. Dzięki temu inwestycję w auto zaliczysz do kosztów prowadzenia firmy ponad 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę. Równie atrakcyjne są w tym przypadku maszyny. 40% normatywnego okresu amortyzacji to tylko 3 lata.

Jeśli chcesz poznać koszty związane z finansowaniem danego środka trwałego, nasza porównywarka leasingowa będzie bardzo pomocna.

Szansa atrakcyjnego wykupu

Gdy potrzebujesz np. samochodu do firmy, w leasingu operacyjnym masz szansę na korzystny wykup przy zakończeniu umowy. To nieobowiązkowe, ale taka transakcja często się opłaca.

Możesz m.in.:

  • zdecydować się na umowę leasingową z niskim wykupem, nawet na poziomie 1%,

  • w przypadku jednoosobowej działalności odkupić środek trwały na siebie jako osobę prywatną – sprzedając go po pół roku od transakcji, nie zapłacisz podatku,

  • jeśli masz duże przedsiębiorstwo, przed końcem kontraktu możesz wykonać cesję na firmę jednoosobową, której właściciel wykupi przedmiot umowy na siebie.
Utrzymanie zdolności kredytowej

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu dobrej zdolności kredytowej, powinieneś zdecydować się na operacyjny leasing dla firm. W tym przypadku korzyścią będzie to, że przedmiot umowy leasingowej zalicza się do majątku leasingodawcy. Leasingobiorca opłaca tylko comiesięczne raty. Wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa jest więc znikomy i często w ogóle niebrany pod uwagę przez banki.

Sytuacja zmienia się w momencie, gdy skorzystasz z leasingu finansowego. Tutaj to leasingobiorca zalicza przedmiot umowy do swojego majątku i ponosi opłaty amortyzacyjne. W efekcie może mieć to wpływ na obniżenie zdolności kredytowej firmy. Pamiętaj, że najlepsze oferty finansowania znajdziesz z pomocą porównywarki, dostępnej na stronie leasingujesz.pl!

Korzystne warunki finansowe

Ostatnią ważną zaletą leasingu – zarówno operacyjnego, jak i finansowego – są korzystne warunki pod kątem oprocentowania. Przeciętnie wynosi ono 2-3% i zależy od tego, jakie środki trwałe są przedmiotem umowy. Orientacyjnie odsetki kształtują się w przedziale:

  • do 4% – m.in. dla samochodów osobowych i nowych maszyn,

  • od 4% do 6% – dla używanego sprzętu przemysłowego,

  • powyżej 6% – dla różnych drobnych urządzeń.

Interesuje Cię dobra oferta? Skontaktuj się z leasingujesz.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o tej formie finansowania środków trwałych dla firm? A może już się zdecydowałeś i liczysz na ofertę, która przyniesie Ci szereg korzyści? W takim razie zgłoś się do specjalistów z leasingujesz.pl lub skorzystaj z naszej porównywarki leasingowej. Oferujemy kompleksowe wsparcie m.in. w zakresie znalezienia atrakcyjnego leasingu operacyjnego lub finansowego i załatwienia formalności!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem