Leasing

Co trzeba wiedzieć o leasingu sprzętu medycznego?

Co trzeba wiedzieć o leasingu sprzętu medycznego? Co trzeba wiedzieć o leasingu sprzętu medycznego?


Zarówno uruchomienie nowej placówki opieki zdrowotnej, jak i prowadzenie już istniejącej wiąże się z licznymi inwestycjami. Wynika to m.in. z konieczności zakupu nowoczesnej aparatury medycznej. Wiele z takich urządzeń jest drogich, ale na szczęście przedsiębiorcy mają sporo możliwości ich finansowania. To nie tylko kredyty i dotacje unijne, ale także opcja leasingowania sprzętu, która zwykle okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, co musisz wiedzieć o leasingu operacyjnym oraz finansowym przed podpisaniem umowy.


Kto może leasingować sprzęt medyczny?

Wbrew pozorom z usługi finansowej, jaką jest np. leasing operacyjny na sprzęt medyczny, mogą skorzystać nie tylko lekarze. Leasingować aparaturę tego typu może każdy podmiot związany z tą branżą, a więc m.in. właściciel przychodni czy szpitala. Naturalnie medycy są na uprzywilejowanej pozycji. Z racji wykonywania tzw. zawodu zaufania publicznego, mogą liczyć na preferencyjne warunki współpracy.

Jeśli chcesz poznać koszty tego typu finansowania, z pomocą przyjdzie Ci nasza porównywarka leasingu. Specjaliści z leasingujesz.pl pomogą Ci w znalezieniu dobrej oferty leasingowej – dopasowanej do aktualnych potrzeb.

Jakie urządzenia medyczne są potencjalnym przedmiotem leasingu?

Jeśli zdecydujesz się na leasingowanie sprzętu medycznego, sfinansujesz zakup całej potrzebnej aparatury. Zalicza się do niej m.in. urządzenia diagnostyczne, zabiegowe, specjalistyczne monitory i wiele więcej. Co ważne, przedmiotem umowy może być zarówno wyposażenie nowe, jak i używane, w tym kupione poza Polską. Wielu leasingodawców oferuje wsparcie w załatwieniu formalności związanych z importem.

Dobrze jednak zastanów się nad wyborem pomiędzy opcją operacyjną a finansową. Wiele bowiem zależy od przedmiotu umowy. Wynika to z różnic w stawce podatku VAT – w przypadku aparatury medycznej często jest ona obniżona. Korzystając z naszej porównywarki leasingowej, szybko dowiesz się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze!

Szczegóły i warunki leasingowania aparatury medycznej

Jeśli planujesz wziąć w leasing sprzęt medyczny, musisz wybrać pomiędzy opcją operacyjną a finansową. Podstawowe cechy różniące te rodzaje finansowania prezentujemy w poniższej tabeli.Leasing operacyjny

Leasing finansowy

VAT

Zawsze 23%

Stawka podatku taka, jak przedmiotu umowy

Odpisy amortyzacyjne

Po stronie leasingodawcy

Po stronie leasingobiorcy

Minimalna długość umowy

40% normatywnego okresu amortyzacji

12 miesięcy

Opcja wykupu

Tak

Własność uzyskiwana automatycznie po spłacie ostatniej raty

Odpisy od podatku dochodowego

Cała rata i czynsz inicjalny

Część odsetkowa raty i odpisy amortyzacyjne


To, w jaki leasing będzie wzięta aparatura medyczna, zależy głównie od Twojej sytuacji oraz indywidualnych potrzeb.
Leasing operacyjny na sprzęt medyczny – dla kogo?

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest niski wkład własny. Z pomocą porównywarki leasingu operacyjnego znajdziesz oferty nawet z zerowym czynszem inicjalnym! W efekcie może to być doskonałe rozwiązanie dla nowych lub niewielkich firm, dysponujących relatywnie małym kapitałem.

Musisz jednak pamiętać, że decydując się na takie leasingowanie, zawsze zapłacisz 23% podatku VAT. Specjalistyczny sprzęt medyczny często objęty jest obniżoną stawką 8%, z której nie będziesz mógł skorzystać. Jednak z drugiej strony zyskujesz na możliwości dokonania licznych odpisów podatkowych i niskich ratach.


Leasing finansowy na aparaturę medyczną – kiedy warto skorzystać?

To rozwiązanie polecamy przede wszystkim tym przedsiębiorcom, których stać na większy wkład początkowy i wyższe raty. Pamiętaj, że leasing finansowy wiąże się z koniecznością zapłaty podatku VAT tuż po podpisaniu umowy. Jednak decydując się na takie leasingowanie aparatury medycznej, objętej 8-procentową stawką daniny, będziesz mógł z niej skorzystać.

Gdzie szukać najdokładniejszych informacji?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dokonanie wyboru pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym jest trudne. Z tego powodu oferujemy kompleksowe wsparcie klientom zainteresowanym leasingowaniem aparatury medycznej. Skorzystaj z porównywarki dostępnej na stronie leasingujesz.pl oraz pomocy naszych specjalistów. Znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie. Zajrzyj również do znajdującej się na stronie Bazy Wiedzy, gdzie prezentujemy cenne informacje o umowach leasingowych.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem