Pożyczka

Co warto wiedzieć o leasingu z wysokim wykupem?

Co warto wiedzieć o leasingu z wysokim wykupem? Co warto wiedzieć o leasingu z wysokim wykupem?


Przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług leasingodawców, aby sfinansować zakup pojazdów. Co więcej, dziś opcja ta dostępna jest również dla osób prywatnych, często określana mianem auta w abonamencie. Możliwości dopasowania tego finansowania do potrzeb jest wiele. Jednak w przypadku samochodów przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na leasing operacyjny z wysokim wykupem. Ty także jesteś nim zainteresowany? Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć – skorzystaj z podpowiedzi ekspertów platformy Leasingujesz.pl!


Niska rata i wysoki wykup – rozwiązanie coraz popularniejsze?

Stale rosnąca popularność umów leasingowych z wysokim wykupem jest wyraźnie widoczna w statystykach. Jednak zanim omówimy powody takiego stanu rzeczy, warto wyjaśnić, czym jest to rozwiązanie. Wykupienie samochodu z leasingu jest możliwe w przypadku wyboru jego operacyjnej formy. Firma korzysta z auta przez cały okres obowiązywania umowy. Po jej zakończeniu może zwrócić pojazd leasingodawcy lub odkupić go od niego. Koszt takiej transakcji zawsze jest ustalany przed podpisaniem kontraktu.

Gdy przedsiębiorcy zależy na niskiej racie miesięcznej z tytułu leasingu, może zdecydować się na tzw. wysoki wykup. W tej opcji wykupienie auta po zakończeniu umowy wiąże się z zapłatą, przeciętnie, od 25% do nawet 60% jego wartości. Rozwiązanie to wydaje Ci się niekorzystne? Zmienisz zdanie, gdy dowiesz się, jak obecnie wygląda korekta podatku VAT. Odliczanie go od samochodu, jeśli postawisz na wysoką ratę i niski wykup, będzie mało atrakcyjne.


Korzyści podatkowe, korekta VAT

Głównym powodem ogromnej popularności, jaką cieszy się leasing z wysokim wykupem na samochód, jest pojawienie się systemu korekt VAT. Znowelizowana 1 kwietnia 2014 ustawa sprawiła, że wykupienie auta przy niskiej wartości transakcji przestało być opłacalne. Zgodnie z tymi przepisami:


  • przedsiębiorca może odliczyć maksymalnie 50% podatku od towarów i usług z tytułu leasingu, jeśli wykorzystuje pojazd zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych,

  • gdy firma zdecyduje się na wykup auta i w przyszłości postanowi je sprzedać, musi naliczyć 23% VAT,

  • straty związane z obniżeniem odliczenia podatkowego do 50% ma częściowo pokryć korekta podatku nieodliczonego przy zakupie.


Gdzie w takim razie pojawia się problem? W umowach leasingowych z niskim wykupem na koniec umowy przedsiębiorca płaci symboliczną kwotę za pojazd. Zwykle jest to zaledwie 1% jego wartości, a więc wysokość korekty będzie w tym przypadku bardzo niska.

Sytuacja zmienia się na korzyść przedsiębiorcy, gdy wykupienie samochodu z leasingu wiąże się z zapłatą dużej sumy. Kwota możliwego do odliczenia VAT-u przy późniejszej sprzedaży będzie o wiele wyższa.Leasing z wysokim wykupem – kiedy go wybrać?

Niezaprzeczalną korzyścią wzięcia samochodu w leasing z wysokim wykupem, jest bardzo niska rata miesięczna. W tym przypadku leasingobiorca w zasadzie spłaca jedynie utratę wartości pojazdu w okresie, w którym go użytkuje. Jednak z drugiej strony odkup na zakończenie umowy zazwyczaj oznacza, że auto kupuje się za cenę rynkową.

Taka opcja jest więc doskonała dla firm, które:

  • chcą regularnie wymieniać auto – po spłaceniu ostatniej raty wystarczy oddać go leasingodawcy, a następnie np. podpisać nową umowę,

  • dopiero wchodzą na rynek i dysponują niewielkim kapitałem – oprócz niskich rat, przy podpisywaniu umowy leasingowej często można liczyć nawet na zerowy czynsz inicjalny. W przypadku zakładania, że biznes będzie się dynamicznie rozwijał, można przygotować się na wysoką kwotę ewentualnego wykupu,

  • po wykupieniu samochodu chcą go bardzo szybko sprzedać – kwota transakcji sprzedaży będzie bliska rynkowej cenie auta, dzięki czemu przedsiębiorca zaoszczędzi na podatku dochodowym i skorzysta z odliczenia, korekty VAT-u.


Szukasz dobrej oferty leasingowej? Zapraszamy!

Zainteresowała Cię opcja leasingowania auta w opcji z wysokim wykupem? Poszukując najlepszych ofert od leasingodawców, zdaj się na wsparcie specjalistów – skorzystaj z usług Leasingujesz.pl! Zapraszamy do kontaktu. Znajdziemy dla Ciebie najlepszy, dopasowany do Twoich potrzeb leasing na samochód i pomożemy w załatwieniu formalności. Chcesz dowiedzieć się więcej o wykupieniu pojazdu i odliczaniu podatku VAT? Zachęcamy do skorzystania z naszej Bazy Wiedzy, gdzie znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z tym finansowaniem!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem