Leasing

Czy zakup samochodu poleasingowego rzeczywiście się opłaca?

Czy zakup samochodu poleasingowego rzeczywiście się opłaca? Czy zakup samochodu poleasingowego rzeczywiście się opłaca?


Osoby planujące zakup używanego auta niejednokrotnie trafiają na oferty sprzedaży pojazdów po leasingu. Choć wyglądają one zachęcająco, to w wielu przypadkach mogą budzić pewne wątpliwości. Kupujący często zastanawiają się, jak przy takiej transakcji wyglądają kwestie formalno-podatkowe. Wyjaśnieniem tych wątpliwości zajmą się specjaliści z leasingujesz.pl. Sprawdź już teraz, czy kupno samochodu poleasingowego faktycznie jest dobrym rozwiązaniem.


Kupno auta poleasingowego – okazja czy pułapka?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są auta poleasingowe. To pojazdy, które objęte były umową leasingową. Trafiły do sprzedaży np. dlatego, że leasingobiorca po spłaceniu ostatniej raty nie zdecydował się na ich wykup – wróciły zatem do leasingodawcy. W efekcie zwykle są to stosunkowo nowe samochody, zazwyczaj 3-, 4-letnie. Z racji użytkowania na potrzeby firm ich przebiegi będą duże, ale były też serwisowane w ASO, więc mają pewną historię. Czy w takim razie zakup pojazdu poleasingowego jest korzystny, czy też może być pułapką?

Wszystko zależy od konkretnej oferty, jednak z punktu widzenia formalno-podatkowego, nie musisz się niczego obawiać.


To, czy zakup samochodu pochodzącego z leasingu będzie opłacalny, zależy m.in. od tego, czy sprzedaje go:

  • przedsiębiorstwo,

  • osoba prowadząca jednoosobową działalność,

  • firma udzielająca finansowania.


Co ważne, w przypadku ofert leasingodawców, pojazd poleasingowy można ponownie wziąć w leasing! Skorzystaj z naszej porównywarki leasingowej, aby znaleźć najlepszą ofertę.


Samochody poleasingowe a kwestie prawno-podatkowe

Jak podkreślają specjaliści z leasingujesz.pl, każda oferta sprzedaży auta poleasingowego może być okazją. Ważne jest to, aby wiedzieć, z jakimi wymogami podatkowymi wiąże się taki zakup – te zaś są zależne od tego, kto jest sprzedawcą.


Auto poleasingowe od przedsiębiorstwa

Choć duże firmy często sprzedają samochody poleasingowe w cenach niższych niż rynkowe, to i tak zawsze doliczają VAT. W efekcie skorzystanie z takiej oferty jest nieopłacalne dla osoby prywatnej. Zyska na tym wyłącznie przedsiębiorca, ale pamiętaj, że zgodnie z przepisami od tej transakcji odliczysz tylko 60% podatku.


Samochód poleasingowy od właściciela jednoosobowej firmy

W wielu przypadkach korzystniejsze są oferty od osób prowadzących jednoosobową firmę. Gdy taki przedsiębiorca zdecyduje się na wykup po leasingu, może zbyć auto bez naliczania VAT-u. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy od zakończenia umowy leasingowej minie przynajmniej pół roku.


Zakup od firmy leasingowej

Leasingodawcy nie zawsze wystawiają poleasingowe samochody na sprzedaż. Nierzadko ponownie oferują je w leasingu i często jest to wyjątkowo korzystna opcja. Zazwyczaj pojazd wyceniany jest poniżej wartości rynkowej, a od jego ceny zależy wysokość raty leasingowej. W efekcie będzie ona przystępna, a ponadto podpisanie umowy związanej z tym finansowaniem wiąże się z minimum formalności. Najlepsze oferty możesz wyszukać już teraz, korzystając z porównywarki dostępnej na leasingujesz.pl!

W jaki sposób możemy Cię wesprzeć?

Jeśli sam zdecydowałeś się na leasing samochodu, to zapewne nie szukasz aut poleasingowych. Dobrą decyzją może być jednak wykup na koniec umowy. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne wtedy, gdy pojazd ma służyć wyłącznie do celów służbowych.


W takiej sytuacji możesz:

  • odliczyć do 60% podatku VAT z faktury wykupu,

  • kwotę transakcji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu,

  • sprzedać w przyszłości pojazd bez podatku PCC (zwolniony jest z niego również nabywca).


Jeśli zastanawiasz się nad wykupem, ale brakuje Ci środków finansowych, możemy zaoferować profesjonalne wsparcie. Specjaliści z leasingujesz.pl doradzą w takiej sytuacji i zadbają o to, aby transakcja przebiegła pomyślnie i była dla Ciebie korzystna! Na naszej stronie dostępna jest również porównywarka leasingowa, dzięki której znajdziesz najlepsze oferty leasingu pojazdów!

Zaufaj specjalistom od leasingu – skontaktuj się z nami!

Jak widzisz, przedsiębiorcy mają wiele możliwości zakupu samochodu do firmy. Decydujesz się na korzystny leasing czy wolisz auto poleasingowe na własność? Niezależnie od wyboru, możemy zapewnić Ci kompleksowe wsparcie w tym zakresie. Skontaktuj się ze specjalistami z leasingujesz.pl lub skorzystaj z dostępnej na stronie porównywarki leasingowej. Zaproponujemy rozwiązanie, dzięki któremu kupno pojazdu nie będzie dla Ciebie nadmiernym obciążeniem finansowym!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem