Leasing

Czym jest split payment i jaki ma wpływ na leasing?

Czym jest split payment i jaki ma wpływ na leasing? Czym jest split payment i jaki ma wpływ na leasing?

 W ostatnich latach rząd intensywnie zajmował się uszczelnianiem systemu podatkowego, w tym przepisów powiązanych z VAT. Jednym z efektów tych działań jest tzw. split payment czyli mechanizm podzielonej płatności, w skrócie MPP. Jego stosowanie jest obowiązkowe od 1 listopada 2019 roku ale jedynie w przypadku sprzedaży konkretnych towarów lub usług. Czym jest i jaki może mieć wpływ na oferty leasingowe dla firm? Czy leasing będzie mniej korzystny? Specjaliści z leasingujesz.pl przygotowali odpowiedzi na te pytania – zapoznaj się z nimi już teraz!

Jak działa mechanizm podzielonej płatności?

Głównym celem split paymentu jest przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT i zabezpieczenie dochodów budżetu państwa. Rozliczając fakturę z wykorzystaniem tego mechanizmu transakcję musisz podzielić na dwie płatności.

Kwota netto trafia bezpośrednio na konto sprzedawcy np. dostawcy środków trwałych dla firmy zajmującej się finansowaniem leasingiem. Z kolei część podatkowa jest przelewana na specjalny rachunek VAT. Przedsiębiorca ma wgląd do konta, na którym zgromadzona jest kwota podatku ale możliwości dysponowania tymi pieniędzmi są bardzo ograniczone.

Choć mechanizm podzielonej płatności jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla Skarbu Państwa jak i np. dostawców przedmiotu leasingu to jednak ma pewne wady. Do tego musisz pamiętać, że split payment jest obowiązkowy tylko przy określonych transakcjach B2B.


Kogo obejmuje split payment?


Zacznijmy od tego, że zasady funkcjonowania mechanizmu podzielonych płatności są opisane w załączniku do Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 roku. W jego treści zostało wyszczególnionych 150 różnych towarów oraz usług, których sprzedaż wymaga zastosowania split paymentu. Skorzystanie z tego modelu rozliczenia finansowego będzie obowiązkowe tylko przy spełnieniu następujących warunków:


  • wartość przedmiotu umowy opiewa na kwotę minimum 15 tysięcy złotych,

  • transakcja jest realizowana pomiędzy przedsiębiorcami będącymi płatnikami VAT,

  • zapłaty dokonuje się w formie przelewu na konto.

Kiedy MPP jest korzystny dla przedsiębiorcy?


Korzystanie z rozliczeń MPP w wielu przypadkach może być bardzo korzystne dla przedsiębiorców. Mechanizm podzielonej płatności powoduje bowiem, że:

  • można uniknąć wielu kosztownych sankcji związanych z błędnie rozliczonym podatkiem VAT,

  • odsetki za zwłokę w płatności VAT będą zmniejszone z 12% do 8% jeśli przynajmniej 95% faktur było rozliczonych poprzez split payment,

  • firma finansująca (leasingodawca) uwolni się od tzw. odpowiedzialności solidarnej gdy jej kontrahent będzie unikał płacenia podatków za wzięte w leasing przedmioty.


Wady split payment


Choć rozliczanie poprzez MPP ma wiele zalet to jednocześnie może być mało korzystne dla małych przedsiębiorców. Na split paymencie może stracić np. dostawca przedmiotów leasingu zawierający umowę z leasingodawcą. Firmy takie często wykorzystują podatek VAT jak dodatkowe środki, którymi mogą przez pewien czas obracać. Mechanizm podzielonej płatności uniemożliwia takie działanie.

Czy firmy leasingowe muszą się rozliczać poprzez MPP?

Leasingodawcy muszą się rozliczać poprzez MPP tylko w określonych przez ustawę przypadkach. Jednak nawet gdy robią to dobrowolnie dla osób korzystających z umów leasingu jest to neutralne.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dostawców, którzy sprzedają towary mające być później przedmiotem leasingu. Split payment może być kłopotliwy szczególnie dla małych przedsiębiorców gdyż zmusza do zamrożenia części kapitału.

Jeśli jest to dla Ciebie problemem, możesz zgłosić się do nas! Firma leasingujesz.pl nie ma obowiązku rozliczania się poprzez MPP. Skorzystaj z możliwości oferowanych za naszym pośrednictwem a wypłacimy Ci pełną kwotę – bez mechanizmu podzielonej płatności!

Sprawdź naszą pełną ofertę!

Jak widzisz, mechanizm podzielonej płatności może być bezpieczną formą rozliczania faktur. Co ważne, leasingodawcy korzystający z tego rozwiązania wciąż będą przygotowywali oferty korzystnego leasingu dla firm. Te najlepsze możesz znaleźć na stronie leasingujesz.pl. Skorzystaj też z naszej porównywarki! Skontaktuj się z nami jeśli jesteś dostawcą przedmiotów umów leasingowych i split payment jest dla Ciebie niekorzystny.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem