Leasing

Leasing a zdolność finansowa firmy – co warto wiedzieć?

Leasing a zdolność finansowa firmy – co warto wiedzieć? Leasing a zdolność finansowa firmy – co warto wiedzieć?

 Spośród wielu opcji finansowania firmowych inwestycji leasing cieszy się dziś największą popularnością. To efekt m.in. jego łatwej dostępności, licznych korzyści podatkowych oraz dużych możliwości w zakresie dopasowania warunków spłaty do potrzeb. Jednak czy podpisanie umowy leasingowej nie utrudni wzięcia kredytu? Sprawdź już teraz, jaki jest wpływ leasingu operacyjnego oraz finansowego na zdolność kredytową firmy. Poznaj opinie specjalistów z leasingujesz.pl!

Czy rodzaj leasingu ma znaczenie?

Jeśli interesowałeś się leasingiem dla firm, z pewnością spotkałeś się z jego porównaniem do wynajmu długoterminowego. W dużym stopniu jest to prawdą. Mamy tutaj do czynienia z usługą, w ramach której uzyskujesz możliwość korzystania z wybranych przez Ciebie środków trwałych.

Mogą to być m.in.:

  • samochody osobowe oraz ciężarowe,

  • specjalistyczne pojazdy budowlane,

  • maszyny przemysłowe,

  • sprzęt IT oraz medyczny,

  • nieruchomości,

  • inne.

Za zakup odpowiada firma udzielająca finansowania, a leasingobiorca zobowiązuje się do opłacania comiesięcznych rat. Jesteś ciekaw, z jakimi kosztami się to wiąże? Skorzystaj z naszej porównywarki leasingowej oraz wsparcia doświadczonych doradców z leasingujesz.pl.

Jak wiadomo, leasing jest pojęciem bardzo ogólnym, gdyż może przyjmować różną formę. Biorąc pod uwagę możliwości zaliczania związanych z nim wydatków do kosztów podatkowych, dzieli się go na operacyjny oraz finansowy. Najważniejsze różnice pomiędzy nimi prezentujemy w poniższej tabeli.


 

Leasing operacyjny

Leasing finansowy

Opłaty amortyzacyjne

po stronie leasingodawcy

po stronie leasingobiorcy

Podatek VAT

doliczany do każdej raty

płacony z góry po podpisaniu umowy

Własność przedmiotu umowy

ma ją leasingodawca (możliwość wykupu po zapłaceniu ostatniej raty)

od początku uzyskuje ją leasingobiorca

Minimalny czas trwania umowy

40% normatywnego okresu amortyzacji

12 miesięcy


Każdy z powyższych rodzajów finansowania ma odmienny wpływ na zdolność kredytową firmy, co niżej dokładniej wyjaśnią eksperci z leasingujesz.pl. Powinieneś wziąć to pod uwagę, jeśli chcesz podpisać umowę na leasing i planujesz zaciągnąć w przyszłości kredyt. Pamiętaj również, aby przed wyborem danej oferty przeanalizować propozycje wielu leasingodawców. Pomoże Ci w tym porównywarka leasingowa, którą znajdziesz na naszej stronie internetowej!
Leasing finansowy


Jeśli chcesz zdywersyfikować źródła finansowania inwestycji, powinieneś zdecydować się na leasing finansowy dla firm. Nie tylko nie obniża on zdolności kredytowej, ale nawet w pewnym stopniu ją poprawia.

Jak wyjaśniają specjaliści z leasingujesz.pl, to efekt uzyskania własności do przedmiotu umowy już w momencie jej podpisania. Środek trwały włączasz do aktywów swojego przedsiębiorstwa, zwiększając tym samym jego majątek. Co więcej, w tym przypadku możesz odliczyć tylko część odsetkową rat, a więc uszczuplasz dochody w mniejszym stopniu niż przy leasingu operacyjnym. W efekcie zyskujesz „w oczach” banku i możesz liczyć np. na niższe oprocentowanie kredytu czy dłuższy okres kredytowania.

Jeśli chcesz znaleźć najlepszą ofertę leasingową, skorzystaj z naszej porównywarki i pomocy wykwalifikowanych doradców finansowych.


Leasing operacyjny


Przedsiębiorcy chętnie sięgają po leasing operacyjny szczególnie przy zakupie aut, gdyż wiąże się on z dużymi korzyściami podatkowymi. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć całą ratę leasingową. Powszechnie uważa się, że ta forma finansowania nie ma wpływu na zdolność kredytową, ale nie do końca jest to prawdą.

Rozliczając ratę, zmniejszasz dochód swojej firmy, co może okazać się niekorzystne podczas ewentualnego wnioskowania o kredyt. Z racji obniżonej kondycji finansowej, banki mogą wymagać od przedsiębiorcy dodatkowych zabezpieczeń. Oprócz tego często proponują gorsze warunki oferty kredytowej.

Szukasz najlepszej opcji finansowania? Zgłoś się do nas!

Choć skorzystanie z leasingu operacyjnego obniża zdolność kredytową firmy, to nie musi oznaczać problemów przy staraniu się o kredyt. Najważniejszy jest wybór finansowania dopasowanego do potrzeb, które nie obciąża nadmiernie budżetu przedsiębiorstwa. Możemy Ci w tym pomóc! Zajrzyj na stronę leasingujesz.pl, skorzystaj z porównywarki leasingowej oraz wsparcia naszych doradców. Znajdziemy najlepszą ofertę, dzięki której korzystnie sfinansujesz ważne inwestycje.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem