Leasing

Leasing auta – jakie obowiązki i prawa ma leasingobiorca? Sprawdź!

Leasing auta – jakie obowiązki i prawa ma leasingobiorca? Sprawdź! Leasing auta – jakie obowiązki i prawa ma leasingobiorca? Sprawdź!

Z racji wielu korzyści leasing jest chętnie wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania bieżących inwestycji. Cieszy się szczególną popularnością w przypadku zakupu samochodów, które obecnie dla większości firm są ważnym narzędziem pracy. Ty także jesteś zainteresowany skorzystaniem z usług leasingodawców? Zanim podpiszesz umowę, powinieneś wiedzieć, jakie obowiązki i prawa ma leasingodawca. Dowiesz się tego z poniższego artykułu – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów platformy leasingujesz.pl!

Jesteś przedsiębiorcą i decydujesz się na leasing? Słusznie!

Od niedawna prowadzisz biznes i planujesz zakup pierwszych aut? A może chcesz rozbudować lub odświeżyć flotę obecnie posiadanych pojazdów? W każdym z tych przypadków samochód na leasing będzie doskonałą decyzją! Leasingodawcy mają oferty zarówno dla firm z długim stażem i ugruntowaną pozycją na rynku, jak i tych rozpoczynających działalność.


Z wyborem tego finansowania wiąże się wiele korzyści, w tym m.in.:

 • niskie wymagania dla zdolności kredytowej,

 • możliwość odliczenia podatku VAT,

 • opcja wykupu auta na zakończenie umowy,

 • minimum formalności i szybkie decyzje,

 • elastyczne warunki umowy.


Jeśli jesteś ciekaw, ile kosztuje wzięcie samochodu w leasing, na leasingujesz.pl, znajdziesz kalkulator leasingowy. Skorzystaj z porównywarki, a otrzymasz wsparcie specjalistów, którzy wyszukają dla Ciebie najlepsze oferty od leasingodawców.

Pamiętaj, że podpisując umowę, stajesz się leasingobiorcą, co daje Ci pewne prawa, ale i generuje obowiązki. Jakie konkretnie?


Obowiązki względem leasingodawcy

Decydując się na wzięcie samochodu w leasing, powinieneś znać podstawowe obowiązki leasingobiorcy. Przed podpisaniem umowy, musisz poinformować leasingodawcę, jakie auto wybierasz i kto je dostarczy. Do tego to Ty jesteś odpowiedzialny również za to, kiedy i w jaki sposób zostanie zrealizowana jego dostawa. Co ważne, podmiot finansujący zgłosi się do Ciebie po ewentualny zwrot kosztów poniesionych w związku z nabyciem pojazdu.


Do innych obowiązków leasingodawcy należy zaliczyć m.in.:

 • prawidłową eksploatację samochodu – to „normalne” użytkowanie auta, w tym jego regularne serwisowanie, zgodnie z zaleceniami producenta oraz usuwanie wszelkich usterek. Pamiętaj, że w przypadku chęci montażu dodatkowego wyposażenia, musisz uzyskać zgodę leasingodawcy,

 • ponoszenie kosztów eksploatacyjnych – zalicza się do nich np. opłaty związane z rejestracją, ubezpieczeniem czy przeglądami technicznymi,

 • udostępnienie pojazdu leasingodawcy – podmiot udzielający finansowania ma prawo do jego kontrolowania, m.in. pod kątem stanu technicznego i sposobu eksploatacji.


Naturalnie Twoim obowiązkiem będzie również terminowe regulowanie rat leasingowych. Ich wysokość możesz sprawdzić już teraz – na leasingujesz.pl, czeka na Ciebie porównywarka leasingu! Skorzystaj z naszego kalkulatora i poznaj koszty tego finansowania.


Prawa przysługujące leasingobiorcy

Czas przejść do kwestii przyjemniejszych, a więc tego, jakie prawa zyskasz, będąc leasingobiorcą.


W przypadku wzięcia w leasing samochodu możesz liczyć przede wszystkim na:

 • możliwość odliczenia podatku VAT z rat leasingowych – może to być całość daniny lub 50%, zależnie od sposobu użytkowania pojazdu (wyłącznie do celów służbowych lub także prywatnych),

 • opcję wykupu auta na zakończenie umowy – wartość transakcji ustala się podczas negocjacji warunków finansowania,

 • prawo do zmiany ubezpieczyciela, choć leasingodawca musi się na to zgodzić,

 • możliwość użyczania samochodu osobie trzeciej, np. pracownikowi firmy – tutaj również może być wymagana zgoda podmiotu udzielającego finansowania.


Więcej szczegółów związanych z prawami i obowiązkami leasingodawcy możesz uzyskać, kontaktując się, ze specjalistami leasingujesz.pl. Pamiętaj, że na stronie czeka na Ciebie kalkulator, czyli prosta w obsłudze porównywarka leasingu!


Potrzebujesz sprawdzonej firmy od leasingu? Zadzwoń lub napisz do nas

Leasingowanie auta jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Jednak żeby finansowanie to było korzystne, powinieneś dokładnie prześwietlić oferty udzielających go podmiotów. Chcesz znaleźć najlepszy leasing na samochód? Skorzystaj z porównywarki, kalkulatora leasingowego na leasingujesz.pl lub skontaktuj się z nami. Prześwietlimy dla Ciebie propozycje leasingodawców, pomożemy w wyborze tej najlepszej i omówimy prawa oraz obowiązki leasingobiorców!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem