Leasing

Leasing dla nievatowców – co warto o nim wiedzieć?

Leasing dla nievatowców – co warto o nim wiedzieć? Leasing dla nievatowców – co warto o nim wiedzieć?

 Rozwój przedsiębiorstwa zawsze wiąże się z inwestowaniem dużych pieniędzy, dlatego firmy chętnie stawiają na dywersyfikację źródeł finansowania. Jednym z nich jest leasing, który zarówno w formie operacyjnej, jak i finansowej, daje możliwość skorzystania z tarczy podatkowej. Jednak czy jest korzystny również dla tzw. bezvatowców? Czy i kiedy warto w takiej sytuacji zdecydować się na umowę leasingową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu – skorzystaj z porad specjalistów z leasingujesz.pl!

Kto korzysta z tej opcji finansowania?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie są płatnikami VAT, mogą skorzystać zarówno z leasingu operacyjnego, jak i finansowego. Do tzw. nievatowców zalicza się m.in.:

  • lekarzy, pielęgniarki i inne zawody związane z ochroną zdrowia lub opieką społeczną,

  • architektów oraz projektantów,

  • osoby świadczące usługi edukacyjne,

  • specjalistów z branży finansowej.

Oczywiście z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT może skorzystać każdy przedsiębiorca. Warunkiem jest nieprzekroczenie kwoty 200 tysięcy złotych przychodu w poprzednim roku podatkowym. Bezvatowcem może zostać również nowa firma, jeśli nie przewiduje sprzedaży powyżej tego limitu.

W przypadku nievatowców wybór pomiędzy leasingiem operacyjnym oraz finansowym zależy głównie od tego, co ma być przedmiotem umowy. Jeśli chcesz już teraz poznać koszty obu rodzajów finansowania, skorzystaj z porównywarki leasingowej leasingujesz.pl. Pomożemy Ci w znalezieniu korzystnego rozwiązania!


Leasing finansowy czy operacyjny?


Jeśli prowadzisz firmę, ale nie jesteś płatnikiem VAT, najlepszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny. Będzie korzystny, gdyż podatek od towarów i usług naliczasz stopniowo do każdej raty leasingowej. Zgodnie z przepisami nievatowiec musi zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu całą kwotę brutto z faktury. W opcji finansowej VAT należy opłacić z góry w całości po podpisaniu umowy. Oznacza to dużo wyższe koszty początkowe, niż w leasingu operacyjnym.

Jednak jak podkreślają nasi specjaliści z leasingujesz.pl, od tej reguły są pewne wyjątki. Zalicza się do nich sytuacje, w których bezvatowiec chce sfinansować rzeczy objęte preferencyjnym podatkiem od towarów i usług. To m.in. sprzęt medyczny czy auta sprzedane na fakturę VAT-marża. Leasing finansowy jest korzystniejszy, gdyż opodatkowany tą samą stawką, co przedmiot umowy. W opcji operacyjnej zawsze wynosi 23%, czego efektem będzie zwiększenie kosztów finansowania.
Co może leasingować bezvatowiec?


Nievatowcy nie są w żaden sposób ograniczeni w kwestii tego, co może być przedmiotem umowy leasingowej. Możesz więc swobodnie korzystać z tego finansowania tak samo, jak przedsiębiorcy będący płatnikami VAT. W leasing operacyjny lub finansowy weźmiesz więc m.in.:


  • sprzęt IT i medyczny,

  • oprogramowanie komputerowe, a konkretniej licencje na nie,

  • specjalistyczne maszyny,

  • samochody, zarówno nowe, jak i używane,

  • urządzenia biurowe


i wiele więcej. Pamiętaj, aby zawsze zwrócić uwagę na to, jakim podatkiem VAT jest objęty przedmiot umowy leasingowej. Przy stawce preferencyjnej korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z leasingu finansowego.


Korzyści podatkowe, wpływ na zdolność kredytową


Możliwość zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu jest z pewnością jedną z ważniejszych zalet tego finansowania. Jednak leasing jest korzystny dla bezvatowców również z innego, bardzo ważnego powodu. Zarówno w opcji operacyjnej, jak i finansowej, nie powoduje zmniejszenia zdolności kredytowej.

Ułatwia to dywersyfikację źródeł finansowania inwestycji niezbędnych do rozwoju firmy. Możesz np. leasingować samochody do firmowej floty i jednocześnie wziąć kredyt bankowy np. na zakup nieruchomości.

Zaufaj specjalistom

Nie da się ukryć, że leasing operacyjny lub finansowy może być świetną alternatywą dla zakupu na kredyt czy za gotówkę. Chcesz, aby to finansowanie było dla Ciebie korzystne? Zaufaj specjalistom z leasingujesz.pl i zdaj się na ich wsparcie. Zajrzyj na naszą stronę i skorzystaj z porównywarki leasingowej. Znajdziesz tam również Bazę Wiedzy z wieloma przydatnymi poradami związanymi z umowami leasingowymi. Jesteś bezvatowcem? Pomożemy Ci w znalezieniu najlepszego finansowania!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem