Leasing

Leasing luksusowych aut – czy wciąż się opłaca?

Leasing luksusowych aut – czy wciąż się opłaca? Leasing luksusowych aut – czy wciąż się opłaca?

 Duże korzyści podatkowe wynikające z leasingowania pojazdów, zachęcały wiele firm do kupowania luksusowych modeli. Jednak w 2019 roku mieliśmy do czynienia ze zmianą przepisów. Przedsiębiorcy nadal mogą zaliczać raty do kosztów prowadzenia działalności, ale tylko do kwoty 150 tys. zł. Czy w takim razie leasing samochodów klasy premium przestał być opłacalny, skoro ich wartość jest dużo wyższa? Zdecydowanie nie! Skorzystaj z porad ekspertów leasingujesz.pl i sprawdź, jak rozliczać takie auta, aby ich leasingowanie było korzystne.

Specyfika leasingowania droższych samochodów

Choć w Polsce nadal rejestruje się stosunkowo niewiele aut luksusowych, to z roku na rok wyraźnie widać tendencję wzrostową. Jednak okazuje się, że nie do końca jest to efekt powiększającego się grona milionerów. Transakcji gotówkowych jest bowiem niewiele. Najczęściej pojazdy takie kupują przedsiębiorcy, decydując się na leasing samochodów klasy premium. Przed rokiem 2019 firma mogła zaliczyć całość rat oraz podatek VAT do kosztów prowadzenia działalności. Dziś kwota ta nie może przekraczać 150 tysięcy złotych, czyli jest niższa niż wartość zdecydowanej większości modeli luksusowych.

Pomimo tego wprowadzone przez fiskus zmiany nie zniechęciły przedsiębiorców do ich kupowania. Leasing aut premium wciąż jest korzystny, wystarczy skorzystać z tzw. podwójnego limitu. Na czym polega?


Leasing premium – skuteczna tarcza podatkowa?


Jeśli chcesz, aby leasing aut luksusowych był korzystny, zdecyduj się na ofertę z wysokim wykupem pojazdu po zakończeniu umowy. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z tzw. podwójnego limitu, skutecznej tarczy podatkowej. Musisz jedynie zadbać o to, aby wartość transakcji odkupu była niższa, niż 150 tysięcy złotych. Jak to działa?

Zgodnie z przepisami od podatku dochodowego będziesz mógł odliczyć raty leasingowe oraz VAT do kwoty 150 000 zł. Pamiętaj, że 100% kosztów zaliczysz tylko wtedy, gdy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych. Gdy po zakończeniu leasing samochód klasy premium stanie się już Twoją własnością, od podatku dochodowego będziesz mógł odliczać opłaty amortyzacyjne. W efekcie możesz odzyskać nawet całość kosztów poniesionych na finansowanie auta!


Kredyt czy leasing? Oto jest pytanie...


Teoretycznie wzięcie kredytu na zakup auta klasy premium również wydaje się korzystne. Kredytobiorca ma prawo do zaliczenia go w koszty prowadzenia działalności. Jednak tutaj, w porównaniu z leasingiem, czas oczekiwania na zwrot jest znacznie wydłużony. Przy umowie leasingowej raty odliczamy stopniowo przez cały okres obowiązywania umowy. Zwykle trwa ona 2-3 lata, a więc po tym czasie jego koszty już będą rozliczone.

W kredycie, jak i przy zakupie gotówkowym, minie aż 5 lat, zanim będziesz mógł dopisać samochód premium do ksiąg rachunkowych. W efekcie dopiero w tym momencie skorzystasz z ulgi podatkowej. Naturalnie leasing jest korzystny również z wielu innych powodów. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • brak utraty zdolności kredytowej,

  • stosunkowo niskie raty,

  • dużo łatwiejszy dostęp do finansowania, m.in. z racji ograniczonych formalności.Alternatywa dla leasingu?


Nie jesteś zainteresowany leasingiem z wykupem na zakończenie umowy? W takim przypadku nasi specjaliści z leasingujesz.pl, polecają długoterminowy wynajem aut premium. To korzystne rozwiązanie dla wszystkich tych firm, które nie chcą na długo wiązać się z pojazdem. Po zakończeniu najmu wystarczy oddać jego przedmiot wynajmującemu. Następnie możesz podpisać kolejny kontrakt, dostając fabrycznie nowy samochód luksusowy.

Biorąc pod uwagę leasing aut klasy premium, ich wynajem może być atrakcyjniejszy m.in. z racji:

  • braku wymogu wnoszenia wpłaty początkowej,

  • stosunkowo niskich rat – obejmują tylko marżę wynajmującego oraz koszt usługi wynajmu,

  • uniknięcia problemów z samodzielną sprzedażą samochodu na wolnym rynku.

Zapraszamy do kontaktu

Jak widzisz, pomimo zmian podatkowych leasing samochodów w klasie premium wciąż jest opłacalny dla przedsiębiorcy. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią, korzystną ofertę. Możemy Ci w tym pomóc! Skorzystaj z porównywarki leasingowej, dostępnej na naszej stronie internetowej leasingujesz.pl. Zdaj się na wsparcie specjalistów, którzy doradzą Ci w wyborze najlepszej opcji sfinansowania auta luksusowego.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem