Leasing

Leasing maszyn i sprzętu budowlanego – najważniejsze informacje

Leasing maszyn i sprzętu budowlanego – najważniejsze informacje Leasing maszyn i sprzętu budowlanego – najważniejsze informacje


Budownictwo to jedna z kluczowych branż polskiej gospodarki, równie ważna jak np. sektor transportowy czy IT. Działające w niej firmy zatrudniają wielu pracowników i nieustannie w siebie inwestują. Na ich liście zakupów znajduje się głównie specjalistyczny sprzęt. Jest drogi, dlatego przedsiębiorcy szukają różnych źródeł jego finansowania. Pośród nich znajduje się leasing maszyn budowlanych, finansowy lub operacyjny, a także pożyczka leasingowa. W tym wpisie specjaliści leasingujesz.pl przedstawiają najważniejsze informacje – poznaj je już teraz!


Kto może leasingować maszyny i sprzęty budowlane?

W Polsce leasingowanie różnych środków trwałych od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Z finansowania tego skorzysta praktycznie każdy przedsiębiorca.


Biorąc pod uwagę leasing na sprzęt budowlany, jest on dostępny m.in. dla:

 • firm mających doświadczenie na rynku – zwykle leasingodawcy wymagają przynajmniej rocznej działalności w branży,

 • różnych spółek prawa handlowego,

 • osób fizycznych uzyskujących dochody z prowadzenia działalności gospodarczej.


Warto podkreślić, że również przedsiębiorstwa ze stażem na rynku krótszym niż 12 miesięcy mają szansę jego otrzymania. Oprócz tego mogą starać się o pożyczkę leasingową. Wszystko zależy od wymagań leasingodawcy. Jeśli chcesz znaleźć oferty dopasowane do potrzeb i możliwości swojej firmy, skontaktuj się z nami lub skorzystaj ze specjalnej ankiety leasingowej. Specjaliści leasingujesz.pl zaproponują Ci najlepsze finansowanie sprzętu budowlanego!


Jakie sprzęty i maszyny budowlane mogą być przedmiotem leasingu?

Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebny Ci sprzęt budowlany możesz leasingować, to mamy dobrą informację. Leasingodawcy są skłonni do finansowania większości rodzajów specjalistycznych maszyn wykorzystywanych w tej branży.


Zalicza się do niego m.in.:

 • koparki, w tym w wersji mini, ładowarki oraz koparko-ładowarki,

 • żurawie samojezdne, wieżowe lub małe podnośniki,

 • spychacze,

 • urządzenia drogowe, np. walce czy frezarki

 • i inne.


Co ważne, leasing operacyjny lub finansowy może dotyczyć zarówno maszyn nowych, jak i używanych.
Który rodzaj finansowania wybrać?

Jak już wspominaliśmy, leasing sprzętu budowlanego może mieć formę operacyjną lub finansową. Alternatywą jest pożyczka leasingowa. Zastanawiasz się, który z tych rodzajów finansowania maszyn będzie dla Ciebie najlepszy? Specjaliści leasingujesz.pl przygotowali garść informacji na temat każdego z nich.


Leasing operacyjny

To forma finansowania w pewnym stopniu podobna do wynajmu długoterminowego. W leasingu operacyjnym płacisz co miesiąc raty z doliczonym podatkiem VAT, mając możliwość korzystania z maszyn budowlanych. W okresie obowiązywania umowy ich właścicielem jest leasingodawca, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Na zakończenie kontraktu możesz wykupić sprzęt. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczysz całą ratę oraz czynsz inicjalny.


Leasing finansowy

W tym finansowaniu przedmiot umowy leasingowej automatycznie stanie się Twoją własnością po jej zakończeniu. Leasingobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, zaliczając do kosztów również część odsetkową raty. W leasingu finansowym VAT musisz odprowadzić w całości już na początku, po wydaniu sprzętu budowlanego.


Pożyczka leasingowa

Jest polecana przede wszystkim tym firmom, które chcą skorzystać z dofinansowania w ramach programów unijnych. Leasing będzie niedostępny w przypadku maszyn budowlanych, na które ma być przyznana dotacja. Pożyczki leasingowe stanowią dla niego alternatywę. Kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne oraz odsetkowa część raty.


Leasing a korzyści dla firm budowlanych

Wszystkie powyższe formy finansowania wiążą się z licznymi korzyściami.


Decydując się na finansowanie sprzętu budowlanego poprzez leasing lub pożyczkę leasingową, możesz liczyć m.in. na:

 • niewielkie wymagania związane ze zdolnością kredytową,

 • minimum formalności,

 • duże możliwości negocjacji warunków umowy, w tym czasu jej trwania, wysokości rat i czynszu inicjalnego,

 • szybkie uzyskanie dostępu do maszyn po otrzymaniu finansowania.


Poznaj leasingujesz.pl!

Jak widzisz, masz wiele możliwości finansowania sprzętu budowlanego. Zastanawiasz się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza? W takim razie już dziś skontaktuj się ze specjalistą leasingujesz.pl. Nasz pracownik wybierze dla Ciebie najlepsze oferty leasingu operacyjnego, finansowego lub pożyczek leasingowych. Na stronie znajdziesz również porównywarkę oraz rozbudowaną Bazę Wiedzy.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem