Leasing

Leasing operacyjny a korzyści podatkowe

Leasing operacyjny a korzyści podatkowe Leasing operacyjny a korzyści podatkowe

Tym, co najbardziej zachęca przedsiębiorców do skorzystania z oferty leasingu operacyjnego dla firm, są korzyści podatkowe. W porównaniu do drugiej opcji, czyli finansowej, jest ich wiele. W związku z tym to właśnie leasing operacyjny cieszy się największą popularnością. Widać to wyraźnie po statystykach zapytań w naszej porównywarce leasingowej. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się wspomnianym profitom nieco bliżej. Sprawdź już teraz, czym jest leasing operacyjny oraz jakie korzyści podatkowe może przynieść.

Czym jest leasing operacyjny?

Podstawowe zasady udzielania tego finansowania są takie same, jak w przy wariancie finansowym. Leasing to umowa zawierana pomiędzy leasingobiorcą i leasingodawcą, który odpowiada za zakup jej przedmiotu – środka trwałego. Druga strona kontraktu, czyli firma korzystająca z finansowania, może nim dysponować przez określony czas, opłacając comiesięczne raty.

Istnieje jednak kilka cech unikalnych dla leasingu operacyjnego, z których najważniejsze to:


  • brak możliwości uzyskania własności leasingowanego środka trwałego w trakcie obowiązywania umowy,

  • przeniesienie odpisów amortyzacyjnych na leasingodawcę,

  • opcjonalny wykup po zakończeniu kontraktu leasingowego.


Dużym wyróżnikiem są również korzyści podatkowe, którym przyjrzymy się teraz nieco bliżej.Korzyści podatkowe przy leasingu – czynniki wpływające

Zanim przejdziemy do korzyści, najpierw kilka słów o czynnikach, które mają na nie istotny wpływ. To, ile możesz zaoszczędzić decydując się na ofertę z leasingiem dla firmy, zależy przede wszystkim od:


  • opcji wybranego finansowania, czyli operacyjnej lub finansowej,

  • rodzaju środka trwałego, który ma być przedmiotem umowy leasingowej,

  • formy rozliczeń podatku dochodowego PIT/CIT,

  • bycia lub nie płatnikiem VAT.


Z tego powodu, jeśli chcesz dokładnie poznać korzyści podatkowe, na jakie może liczyć Twoja firma, skorzystaj z naszej porównywarki leasingowej. Eksperci z leasingujesz.pl przygotują dla Ciebie dokładne wyliczenia kosztów. Oprócz tego znajdą leasing operacyjny dopasowany do potrzeb i sytuacji przedsiębiorstwa!

Leasing operacyjny – korzyści podatkowe

Jeśli jesteś płatnikiem VAT i zdecydujesz się skorzystać z oferty leasingu operacyjnego dla firm, będziesz mógł:


  • zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności całą wpłatę wstępną – tzw. czynsz inicjalny,

  • odliczyć nawet pełny podatek VAT – naliczany do każdej raty leasingowej i jego stawka zawsze wynosi 23%,

  • obniżyć kwotę opodatkowania o wartość zapłaconych rat.

Rata leasingu a odliczenia podatkowe

Jesteś ciekaw, co w praktyce oznaczają powyższe korzyści i ile można zaoszczędzić korzystając z leasingu operacyjnego? Przygotowaliśmy dla Ciebie prostą kalkulację, w której za przedmiot umowy leasingowej przyjęliśmy samochód. Auta są dobrym przykładem tego, jak rodzaj środka trwałego ma wpływ na ulgi podatkowe.

Zgodnie z przepisami, pełnemu odliczeniu VAT-u podlegają wszystkie pojazdy za wyjątkiem osobowych. W tym drugim przypadku będzie to 50% podatku, a limit kosztów podatkowych to 150 tysięcy złotych. Kwota jest wyższa dla samochodów elektrycznych i wynosi 225 000 zł.

W poniższej tabeli prezentujemy przykładowe oszczędności dla operacyjnego leasingu auta osobowego i dostawczego. Przyjmujemy, że rata miesięczna wynikająca z umowy leasingowej to 1500 zł. Do tego leasingobiorca jest płatnikiem VAT i stosuje 19-procentową stawkę podatku dochodowego.Rodzaj pojazdu

Odliczenie podatku VAT

Odliczenie CIT/PIT

Wysokość raty brutto/po odjęciu oszczędności

Osobowy

140 zł

258 zł

1500/1101 zł

Dostawczy

280 zł

232 zł

1500/988


Pamiętaj, że jeśli chcesz dokładnie wyliczyć koszty finansowania, możesz zajrzeć na stronę leasingujesz.pl. Czeka tam na Ciebie porównywarka leasingowa! Korzystając z niej, otrzymasz zestawienie najlepszych ofert leasingu dla firmy – w tym leasingu operacyjnego.

Więcej porad od naszych ekspertów?

Zainteresował Cię leasing operacyjny i zastanawiasz się, czy będzie dobrym rozwiązaniem do sfinansowania zakupów w Twojej firmie? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu, zapoznaj się z pozostałymi wpisami blogowymi – dostępnymi na stronie leasingujesz.pl. To obszerna Baza Wiedzy, która ułatwi Ci podjęcie słusznej decyzji. Skorzystaj również z naszej porównywarki leasingowej – jako zespół specjalistów pomożemy Ci w znalezieniu najlepszej oferty!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem