Leasing

Leasing oprogramowania komputerowego – co warto wiedzieć?

Leasing oprogramowania komputerowego – co warto wiedzieć? Leasing oprogramowania komputerowego – co warto wiedzieć?

 Możliwości rozwoju oraz wydajność działania wielu firm są dziś uzależnione od szeroko pojętego sprzętu IT. Inwestując w takie urządzenia, trzeba jeszcze brać pod uwagę koszty zakupu biznesowych programów komputerowych. Ponieważ jest to kolejny ogromny wydatek, przedsiębiorcy często szukają korzystnych, zewnętrznych źródeł finansowania. Czy wiesz, że alternatywą dla kredytów czy dotacji unijnych może być leasing oprogramowania? Z poniższego wpisu dowiesz się m.in., na czym polega i co sprawdzić przed podpisaniem umowy leasingowej. Skorzystaj z porad ekspertów z leasingujesz.pl!

Leasingowanie oprogramowania – czy to najlepsza opcja?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez dostępu do specjalistycznych programów komputerowych. Niestety często ich tzw. biznesowe wersje, a więc do użytku komercyjnego, są bardzo drogie w zakupie. Co więcej, inwestując w nie, dostajesz tylko ograniczoną czasowo licencję na ich użytkowanie. Gdy wygaśnie, musisz się liczyć z kolejnym dość dużym wydatkiem.

Z tego powodu przedsiębiorcy powinni rozważyć leasing oprogramowania. Jest bardzo korzystny szczególnie wtedy, gdy dotyczy kosztownych, specjalistycznych programów komputerowych. W porównaniu do kredytu bankowego może być dużo tańszy, a do tego jest dostępny nawet dla firm dopiero rozpoczynających swoją działalność.


Oprogramowanie – wartość niematerialna?


Masz wątpliwości, czy wzięcie oprogramowania w leasing jest w ogóle możliwe? Faktyczne, zgodnie z przepisami ten rodzaj finansowania może dotyczyć tylko tzw. środków trwałych, a programy komputerowe traktuje się jako dobra niematerialne. Pomimo tego spokojnie możesz skorzystać z tego rozwiązania. Wystarczy, że w umowie leasingowej zostanie wyraźnie zaznaczone, iż jej przedmiotem jest licencja.

Oczywiście pamiętaj, że zgodnie z przepisami prawo do użytkowania oprogramowania uzyskuje nabywca, a więc w tym przypadku leasingodawca. Firma udzielająca Ci finansowania będzie musiała uzyskać zgodę od producenta programów komputerowych na ich leasing.


Korzyści z umowy leasingowej na programy komputerowe


Jest wiele powodów, dla których skorzystanie z tej formy finansowania może być opłacalne również w przypadku oprogramowania. Podpisując umowę leasingową, będziesz mógł liczyć m.in. na:

 • zaliczenie całości rat do kosztów uzyskania przychodu – w przypadku leasingu operacyjnego,

 • uproszczoną procedurę ubiegania się o finansowanie,

 • brak obowiązku wnoszenia wkładu własnego,

 • niższe niż w bankach wymagania związane ze zdolnością kredytową,

 • dynamiczny rozwój firmy – możesz regularnie wymieniać programy komputerowe na nowsze, rezygnując z wykupu na zakończenie umowy, oddając licencję leasingodawcy, a następnie podpisując kolejny kontrakt,

 • elastyczne warunki finansowania – zyskujesz duże możliwości w negocjowaniu m.in. czasu trwania umowy, wysokości wpłaty wstępnej i rat, czy kosztu wykupu, jeśli jesteś nim zainteresowany.

Oprócz tego leasing oprogramowania jest korzystny również dlatego, że umowa leasingowa nie ma wpływu na zdolność kredytową. W efekcie możesz swobodnie sfinansować inneinwestycje, korzystając z ofert banków.
O czym jeszcze warto pamiętać?


Jeśli zainteresowało Cię to finansowanie i chcesz z niego skorzystać, dobrze przeanalizuj umowę leasingową, zanim ją podpiszesz. Aby leasing programów komputerowych był korzystny, zwróć szczególną uwagę na:


 • wszystkie kwestie finansowe dotyczące spłaty zobowiązania,

 • opłaty dodatkowe związane z obsługą kontraktu,

 • warunki wykupu, jeśli jesteś zainteresowany taką opcją,

 • dokumenty wymagane przez leasingodawcę – zadbaj o to, aby przy składaniu wniosku leasingowego od razu spełnić wszystkie formalności,

 • zasady wcześniejszego wypowiedzenia umowy leasingu oprogramowania, szczególnie kwestie opłat.

Zgłoś się do nas!

Jak widzisz, wybór oferty leasingowej może być najlepszą opcją sfinansowania programów komputerowych do firmy. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zgłoś się do nas i skorzystaj, z pomocy specjalistów z leasingujesz.pl. Wyszukamy dla Ciebie korzystny, dopasowany do potrzeb leasing oprogramowania. Oprócz tego pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności! Zapraszamy również do zapoznania się z naszą Bazą Wiedzy. Znajdziesz w niej wiele cennych informacji związanych z umowami leasingowymi.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem