Leasing

Leasing samochodu używanego

Leasing samochodu używanego Leasing samochodu używanego

Jedną z podstawowych zalet leasingu jest możliwość nabycia na czas umowy nowego, komfortowo wyposażonego samochodu bez konieczności wydawania na niego jednej wysokiej sumy. A co w sytuacji, gdy nie jesteś zainteresowany autem z salonu? Czy istnieje możliwość wyleasingowania kilku-, a nawet kilkunastoletniego modelu? Dowiedz się wszystkiego o leasingu na pojazd używany i sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę!

Wiek pojazdu a leasing 


Na początek istotny fakt: większość dostępnych na rynku firm ma w swojej ofercie leasing auta z rynku wtórnego. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy niekoniecznie potrzebują fabrycznie nowego pojazdu, preferując niższy koszt w zamian za nadal stosunkowo „młody” rocznik. Należy jednak zaznaczyć, że zarówno banki, jak i pozostałe podmioty finansowe najchętniej udostępniają modele nowe lub prawie nowe, maksymalnie kilkuletnie. Nie ma jednak jednej, dolnej granicy wieku dla samochodu używanego przy tej formie finansowania.

Wiele firm proponuje swoim klientom leasing samochodów maksymalnie 3-, 4-letnich, choć są również przedsiębiorstwa oferujące finansowanie pojazdów 5-, 6-, a nawet 7-letnich. Zasadniczo jednak im starszy rok produkcji, tym bardziej ograniczona oferta. Banki często przyjmują zasadę, że wiek pojazdu oraz okres umowy nie mogą łącznie przekraczać 8 lat. W praktyce oznacza to, że leasingowanie 3-letniego wozu możliwe będzie przez maksymalnie 60 miesięcy, ale już 4-letniego tylko przez 48 miesięcy.

Czynsz inicjalny w leasingu auta używanego


Maksymalna wysokość czynszu inicjalnego nie może przekroczyć 45% wartości przedmiotu umowy, natomiast minimalna opłata wstępna ustalana jest indywidualnie przez poszczególne instytucje. Wpływ na w wysokość pierwszej wpłaty ma wiele czynników, jednak przyjmuje się, że w przypadku aut z rynku wtórnego nie powinna ona przekroczyć 15%.


Kto może być dostawcą używanego samochodu pod leasing?


Ważne jest również to, kto sprzedaje środek trwały mający stanowić przedmiot umowy. Z punktu widzenia banku lub innej firmy zapewniającej finansowanie najlepiej by był to salon lub autoryzowany dealer – to najpewniejsi partnerzy. W większości instytucji można również wyleasingować samochód używany pochodzący z komisu, a nawet od prywatnych pośredników czy właścicieli.Leasing auta: faktura VAT czy VAT marża?


Warto pamiętać również o tym, że znacznie bardziej opłacalne jest znalezienie używanego pojazdu sprzedawanego na „normalną” fakturę VAT. Tylko niektóre firmy leasingowe oferują finansowanie w przypadku faktury VAT marża, w dodatku zwykle wiąże się to z wyższymi koszami. Dlatego warto taką transakcję potraktować jako ostateczność, jeśli szczególnie zależy Ci na konkretnym samochodzie, którego nie da się kupić w inny sposób.

Uproszczona procedura


W bardzo wielu przypadkach wewnętrzne przepisy instytucji finansowych umożliwiają leasing środka trwałego wyłącznie przedsiębiorstwom z odpowiednio długim stażem na rynku. To z kolei sprawia, że nowe firmy, dopiero debiutujące w branży, praktycznie nie mają szans na otrzymanie wsparcia, podobnie jak przedsiębiorcy zmagający się z chwilową utratą płynności. Rozwiązaniem może być skorzystanie z procedury uproszczonej, w której pracownicy firmy leasingowej wymagają jedynie przedstawienia dowodu tożsamości oraz dokumentów rejestrowych.

Czy leasingodawca sprawdzi stan techniczny samochodu?


O ile w przypadku nowych samochodów jasne jest, że są w stu procentach sprawne technicznie, co do pojazdów z drugiej ręki, takiej pewności być już nie może. Dlatego standardową praktyką firm leasingowych jest dokonywanie oceny ryzyka – zwykle przez niezależnego rzeczoznawcę lub pracownika dysponującego odpowiednimi uprawnieniami. Rzeczoznawca sprawdza stan techniczny oraz wizualny przedmiotu umowy, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami po stronie potencjalnego leasingobiorcy. Chcąc ich uniknąć, możesz poszukać firmy, która nie wymaga tego rodzaju wyceny. Warto jednak wówczas sprawdzić wszystko we własnym zakresie, by mieć pewność, że interesujący Cię samochód jest wolny od usterek i wad.Leasing zza granicy – jakie opcje?


Po polskich drogach porusza się coraz większa liczba aut sprowadzanych z Niemiec, Belgii, Francji, Holandii, a coraz częściej również zza oceanu. W porównaniu z samochodami eksploatowanymi w kraju często charakteryzują się one mniejszym zużyciem oraz lepszym wyposażeniem i stanem technicznym. Jeśli interesuje Cię leasing modelu sprowadzonego zza granicy, masz tak naprawdę 3 możliwości.

Nabycie pojazdu za granicą bezpośrednio przez leasingodawcę


W tym wariancie to dostawca leasingu nabywa pojazd, co będzie dla Ciebie bardzo wygodne, jednak z pewnością również bardziej kosztowne. Biorąc pod uwagę kwoty związane z zagraniczną wyceną, ubezpieczeniem transportowanego auta oraz organizacją całej operacji, takie rozwiązanie ma sens wyłącznie w przypadku samochodów klasy premium.

Sprowadzenie z udziałem pośrednika, np. przez auto-komis


Pośrednik kupuje za granicą samochód, po czym sprowadza go do Polski, biorąc na siebie wszystkie formalności. Następnie firma mająca świadczyć leasing auta wykupuje pojazd z komisu, by przekazać go leasingobiorcy. Tutaj dodatkowym kosztem będzie oczywiście obsługa pośrednika.

Samodzielne kupno, a następnie odsprzedaż i leasing zwrotny


Ostatnia możliwość wymaga samodzielnego nabycia pojazdu za granicą i sprowadzenia go do Polski. Jak nietrudno się domyślić, na całą inwestycję trzeba posiadać odpowiednią ilość gotówki, która następnie ulegnie „zamrożeniu”. Od momentu zakupu do odsprzedaży auta może minąć nawet kilka tygodni. Leasing zwrotny wiąże się również z nieco mniej korzystnymi warunkami umowy. Przykładowo: opłata wstępna może ulec zwiększeniu nawet do 25%.

Znajdź leasing idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!


Chcesz znaleźć najlepszą ofertę leasingu samochodów używanych? Porównaj dostępne opcje, korzystając z naszego kalkulatora i w kilka sekund wybierz opcję idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Masz pytania? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak uzyskać finansowanie na optymalnych warunkach.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem