Leasing

Leasing systemów fotowoltaicznych – najważniejsze informacje

Leasing systemów fotowoltaicznych – najważniejsze informacje Leasing systemów fotowoltaicznych – najważniejsze informacje

 Czy wiesz, że w wielu polskich firmach rachunki za energię elektryczną stanowią nawet 20% kosztów? Stawki za nią wciąż rosną lecz na szczęście w parze z tymi podwyżkami idą spadki cen montażu instalacji fotowoltaicznych. Obecnie przedsiębiorcy nie muszą dysponować dużymi środkami finansowymi na taką inwestycję. Wystarczy zdecydować się na leasing fotowoltaiki. Sprawdź już teraz na jakich warunkach jest on przyznawany i dlaczego warto go wybrać. Zachęcamy także do skorzystania z naszej porównywarki leasingowej dzięki której wyliczysz koszty tego rodzaju finansowania.

Leasing odnawialnych źródeł energii – dlaczego to się opłaca?


Pomimo wysokich cen prądu w Polsce zaskakująco mało przedsiębiorstw z sektora MŚP wykorzystuje odnawialne źródła energii. W 2020 roku ICAN Institute przeprowadził badania, z których wynika, że z OZE korzysta tylko 5% z nich a zaledwie 11% planuje taką inwestycję. To duży błąd, gdyż dziś do montażu instalacji fotowoltaicznej nie trzeba mieć ogromnych środków finansowych czy też wspierać się znaczącym kredytem. Świetną alternatywą jest bowiem leasing fotowoltaiki. Decydując się na to finansowanie będziesz oszczędzać na rachunkach za prąd już od pierwszego miesiąca po montażu. Co więcej raty leasingowe mogą w zasadzie spłacać się same!

To efekt dynamicznego rozwoju systemów fotowoltaicznych. Są coraz wydajniejsze, a przy tym ich ceny nieustannie spadają. Doskonale pokazują to dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Pomiędzy rokiem 2015 a 2019 średni koszt montażu instalacji obniżył się z 6840 zł do 3678 zł (cena za 1kW mocy). Z racji dużych wzrostów stawek za prąd doszliśmy do sytuacji, w której koszt finansowania fotowoltaiki leasingiem może być niższy niż wynikające z niej oszczędności.


Przykładowy koszt montażu instalacji fotowoltaicznej finansowanej w leasingu


Aby zobrazować opłacalność leasingu instalacji fotowoltaicznej posłużymy się przykładem firmy, która:

 • miesięcznie zużywa 12 MWh energii,

 • płaci 578 zł za 1 MWh,

 • montuje instalację fotowoltaiczną o mocy 49,25 kWP – rocznie produkującą około 51 MWh energii,

 • w ramach umowy leasingowej opłaca miesięczną ratę w wysokości 2190 zł.

W powyższym przypadku miesięczny rachunek za prąd wynosi 6810 zł i spada do 4399 zł po uruchomieniu systemu. Dodając do tego ratę związaną z finansowaniem, mamy kwotę 6589 zł. W efekcie instalacja w leasingu zwraca się sama, a do tego firma nadal oszczędza – ok. 280 zł miesięcznie!

Chcesz wyliczyć koszty dla swojego przedsiębiorstwa? Skorzystaj z naszej porównywarki leasingowej.

Warunki finansowania systemów fotowoltaicznych


Jeśli zamierzasz zainwestować w fotowoltaikę, finansując ją leasingiem, wnikliwie porównaj oferty wielu leasingodawców. Warunki związane z podpisaniem umowy mogą być zróżnicowane m.in. pod kątem:

 • maksymalnego czasu trwania umowy leasingu,

 • wysokości wpłaty wstępnej,

 • górnego limitu wartości przedmiotu umowy.

Aby wybrać najlepszą ofertę, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów z leasingujesz.pl. Na stronie znajdziesz porównywarkę leasingową. Możesz mieć pewność, że pomożemy Ci w znalezieniu dobrego źródła finansowania fotowoltaiki!Dodatkowe korzyści z leasingowania paneli fotowoltaicznych


Ogromne oszczędności na rachunkach za energię to podstawowa korzyść płynąca z leasingowania fotowoltaiki. Jednak zalet tego rozwiązania jest więcej, a do najważniejszych trzeba zaliczyć:

 • możliwość skorzystania z uproszczonej procedury wnioskowania,

 • brak wpływu na zdolność kredytową,

 • stosunkowo niewielkie wymagania związane z sytuacją finansową leasingobiorcy,

 • perspektywa większych oszczędności w przyszłości z racji prognozowanych wzrostów stawek za prąd.

Leasing fotowoltaiki a odliczenia VAT


Na koniec mamy jeszcze jedną dobrą informację: decydując się na leasing fotowoltaiki, możesz odliczyć nawet 100% podatku VAT. W opcji operacyjnej do kosztów uzyskania przychodu zaliczysz całą ratę leasingową. Dzięki temu inwestycja w instalację fotowoltaiczną dużo szybciej się zwraca.

Chcesz się skonsultować z doradcą?

Zainteresowała Cię perspektywa dużych oszczędności na rachunkach za prąd bez konieczności inwestowania ogromnych pieniędzy? Porównywarka leasingowa dostępna na stronie leasingujesz.pl zobrazuje Ci koszt leasingu fotowoltaiki. Możesz także skontaktować się z naszymi doradcami. Znajdą oni najlepszą ofertę, dopasowaną do Twoich potrzeb a do tego zawsze służą swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem