Pożyczka

Pożyczka leasingowa a leasing – różnice, które warto znać | Leasingujesz.pl

Pożyczka leasingowa a leasing – różnice, które warto znać | Leasingujesz.pl Pożyczka leasingowa a leasing – różnice, które warto znać | Leasingujesz.pl

 Dla wielu przedsiębiorców zakup za gotówkę drogich środków trwałych jest niemożliwy lub nieopłacalny. Na szczęście rynek oferuje wiele alternatywnych źródeł finansowania. Od dłuższego czasu największą popularnością cieszą się leasing oraz tzw. pożyczka leasingowa. Co różni te produkty finansowe i który z nich warto wybrać? Odpowiedzi na te pytania przygotowali specjaliści z leasingujesz.pl. Poznaj oba pojęcia już teraz i skorzystaj z naszej porównywarki, aby wybrać optymalne rozwiązanie!

Pożyczka leasingowa lub leasing a formalny właściciel przedmiotu umowy

Powyższe produkty finansowe są u podstaw niemalże identyczne. Zarówno leasing, jak i pożyczka leasingowa pozwalają firmom na sfinansowanie zakupu środków trwałych. W obu przypadkach umowy mają formę cywilnoprawną i są zawierane pomiędzy leasingodawcą oraz leasingobiorcą. Pierwsza ze stron jest odpowiedzialna za zakup przedmiotu kontraktu. Z kolei druga uzyskuje prawo do korzystania z niego w zamian za opłacanie miesięcznych rat.

Jednak, jak podkreślają specjaliści z leasingujesz.pl, kluczowym, różniącym je elementem jest własność środka trwałego. W przypadku leasingu przez cały okres obowiązywania umowy należy on do leasingodawcy. W opcji finansowej leasingobiorca staje się właścicielem po zapłaceniu ostatniej raty, a w operacyjnej może zdecydować się na wykup. Przy pożyczce firma korzystająca z finansowania uzyskuje prawo własności do przedmiotu kontraktu od razu po jego podpisaniu.


Możliwości finansowania


Jesteś zainteresowany jednym z powyższych produktów finansowych? Mamy w takim razie dobrą wiadomość – oba pozwolą Ci na sfinansowanie każdego środka trwałego, w tym np.:

  • samochodów osobowych i ciężarowych,

  • specjalistycznych maszyn,

  • nieruchomości,

  • naczep i przyczep,

  • sprzętu budowlanego, IT, medycznego i nie tylko.

Skorzystaj z porównywarki leasingowej na stronie leasingujesz.pl i już teraz poznaj koszty zarówno leasingu, jak i pożyczki leasingowej.

Czas zawarcia umowy, amortyzacja, koszty uzyskania przychodów

Różnice nie kończą się na wspomnianej wcześniej własności przedmiotu umowy. Inne, równie ważne, prezentujemy w poniższej tabeli. 

Leasing operacyjny

Leasing finansowy

Pożyczka leasingowa

Koszty amortyzacji

leasingodawca

leasingobiorca

pożyczkobiorca

Minimalny okres trwania umowy

40% normatywnego okresu amortyzacji

dowolny

dowolny

Koszty uzyskania przychodu

cała rata

część odsetkowa raty

odsetki od rat

Wpływ na zdolność kredytową

brak

brak

obniża


Oczywiście różnic pomiędzy tymi produktami finansowymi jest więcej. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, z pomocą przyjdzie Ci nasza porównywarka leasingowa.


Rozliczanie podatku VAT przy leasingu i pożyczce leasingowej


Przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu, gdyż mogą zaliczyć podatek VAT do kosztów prowadzenia działalności. W opcji operacyjnej nalicza się go oddzielnie dla każdej raty, a przy finansowej jest on płacony z góry, po podpisaniu umowy. Jednak pożyczka leasingowa będzie również pod tym kątem atrakcyjna, gdyż raty nie są obciążone VAT-em. Może być to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców ustawowo zwolnionych z płacenia tego podatku.Kto powinien wybrać leasing, a kto pożyczkę leasingową?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, leasing nie jest dostępny dla firm korzystających z dotacji unijnych lub starających się o ich przyznanie. W efekcie na rynku pojawiły się pożyczki leasingowe, które są pozbawione powyższego ograniczenia. Obecnie sięgają po nie wszyscy przedsiębiorcy – niezależnie od tego, czy starają się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jednak to nie oznacza, że zawsze będzie to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Doradcy z leasingujesz.pl polecają pożyczkę przede wszystkim tym firmom, którym zależy na uzyskaniu własności środka trwałego. Jak pokazują statystyki, to finansowanie cieszy się największą popularnością przy zakupie maszyn oraz różnego rodzaju sprzętu IT.


Skorzystaj z porównywarki leasingowej i wybierz najlepszą opcję finansowania!


Jak widzisz, wybór opcji finansowania zależy głównie od Twoich potrzeb, sytuacji przedsiębiorstwa oraz rodzaju środka trwałego. Z tego też powodu, zanim podejmiesz decyzję, powinieneś dokładnie porównać ze sobą dostępne oferty. Aby to zrobić, użyj naszej porównywarki leasingowej! Na stronie leasingujesz.pl skorzystasz również z pomocy wykwalifikowanych doradców finansowych. Pomożemy Ci w dokonaniu wyboru pomiędzy leasingiem a pożyczką i zaprezentujemy najlepszą ofertę.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem