Pożyczka

Pożyczka samochodowa jako alternatywa względem kredytu?

Pożyczka samochodowa jako alternatywa względem kredytu? Pożyczka samochodowa jako alternatywa względem kredytu?

Spis treści

Pomimo niskiego poziomu stóp procentowych, przedsiębiorcy kupujący samochody coraz rzadziej korzystają z kredytów. Głównym powodem jest trudna sytuacja gospodarcza, przez którą banki śrubują swoje wymagania względem kredytobiorców. Alternatywą jest leasing, ale i to finansowanie w niektórych przypadkach jest nieopłacalne lub nawet nieosiągalne. Na szczęście istnieje jeszcze jedna opcja – pożyczka samochodowa, idealna m.in. dla osób niebędących płatnikami VAT. Dlaczego może być lepsza od kredytu? W poniższym artykule wyjaśniają to eksperci Leasingujesz.pl – sprawdź już teraz!


Czym dokładnie jest pożyczka samochodowa?

W bardzo wielu aspektach pożyczka samochodowa, nazywana także leasingową, jest podobna do kredytu. Podstawowa różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku finansującym jest leasingodawca, a w drugim bank.

Podobieństw obu tych opcji finansowania zakupu samochodu do firmy jest wiele, a wśród najważniejszych należy wymienić:

  • dużą swobodę w dysponowaniu przedmiotem umowy – leasing nie wiąże się z limitami kilometrów,

  • przeniesienie na kredytobiorcę lub pożyczkobiorcę odpisów amortyzacyjnych,

  • obniżenie zdolności kredytowej po podpisaniu umowy,

  • zwolnienie rat z VAT-u, który w efekcie nie podlega odliczeniu – do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć ich część odsetkową,

  • brak minimalnego okresu finansowania – można go swobodnie dopasować do potrzeb.

Co w takim razie różni oba te finansowania? W porównaniu do kredytu otrzymanie pożyczki samochodowej jest łatwiejsze. Procedury są mniej skomplikowane, a leasingodawcy mają niewielkie wymagania względem klientów. Jednak przede wszystkim należy podkreślić główny cel pojawienia się tego produktu na rynku. Jest on dedykowany głównie tym przedsiębiorcom, dla których leasing na samochód jest nieopłacalny lub nieosiągalny.

 

Kto może ją zaciągnąć? Jakie musi spełnić warunki?

Z formalnego punktu widzenia z pożyczki samochodowej może skorzystać każdy, z wyjątkiem klientów indywidualnych. Takim osobom dedykowany jest leasing konsumencki na samochód, często określany mianem auta w abonamencie.

Jednak, aby finansowanie to było opłacalne, przedsiębiorca powinien spełniać kilka warunków. Eksperci Leasingujesz.pl, polecają je tym firmom, które:

  • już korzystają z dotacji unijnych lub starają się o ich przyznanie – leasing jest w takim przypadku niedostępny,

  • nie są płatnikami VAT i odliczanie podatku od samochodu im nie przysługuje,

  • zajmują się prowadzeniem gospodarstwa rolnego,

  • planują kupić auto na podstawie faktury vat-marża,

  • szukają opcji finansowania zakupu pojazdu z niewielką ratą i przy możliwie najniższym wkładzie początkowym.

 


Pożyczka samochodowa a kredyt – trudny wybór?

Jeśli w banku odmówiono Ci przyznania kredytu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że starania o pożyczkę samochodową zakończą się sukcesem. Jest to więc opcja idealna dla przedsiębiorców z niską zdolnością kredytową. Co ważne, skorzystają z niej nawet firmy dopiero wchodzące na rynek, dla których kredyty na samochód zwykle są niedostępne. Co warto dodać, w wielu przypadkach produkty bankowe okazują się droższe.

Pamiętaj również o formalnościach. Składając wniosek kredytowy, będziesz musiał dostarczyć bankowi mnóstwo różnych dokumentów. Czas oczekiwania na wydanie decyzji jest długi, a same procedury często bardzo skomplikowane. Przy pożyczce samochodowej, podobnie jak w leasingu, proces ubiegania się o finansowanie jest o wiele prostszy. Do tego wniosek zwykle jest szybko weryfikowany, a więc krótko po jego złożeniu będziesz mógł już korzystać z pojazdu.

Ostateczny wybór zawsze zależy od konkretnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy oraz jego potrzeb. Jeśli masz wątpliwości, na co się zdecydować, możesz skorzystać z Bazy Wiedzy na Leasingujesz.pl. Znajdziesz tam mnóstwo informacji związanych z różnymi opcjami finansowania zakupu auta. Jeśli jesteś płatnikiem VAT-u, dowiesz się także o odliczaniu tego podatku od samochodu.

 

Potrzebujesz doradztwa przy wyborze źródła finansowania?

Szukasz opcji finansowania zakupu auta, która będzie najlepsza dla Twojej firmy? Zgłoś się do specjalistów z Leasingujesz.pl! Doradzimy Ci w zakresie wyboru pomiędzy kredytem, pożyczką samochodową, a leasingiem. Prześwietlimy także dostępne na rynku oferty i znajdziemy taką, która sprosta Twoim oczekiwaniom. Już dziś skontaktuj się z nami i skorzystaj z usług profesjonalistów!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem