Formalności ograniczone do minimum oraz kwestie podatkowe zachęcają przedsiębiorców do korzystania z usług leasingodawców. To bez wątpienia ciekawa alternatywa dla klasycznego kredytu, która pozwala sfinansować zarówno zakup ruchomości jak i nieruchomości. Choć leasing dzieli się na operacyjny oraz finansowy to w obu przypadkach procedura leasingowa jest podobna. Sprawdź już teraz jakie dokumenty musisz przygotować składając wniosek o udzielenie takiego finansowania.
Umowa leasingowa a wymagane formalności
Rosnąca popularność leasingu to efekt obecnej polityki banków, które z dużą ostrożnością podchodzą do klientów starających się o kredyt. Przedsiębiorca musi mieć doskonałą sytuację finansową a do tego mierzy się ze znacznym zakresem formalności i procedur.
Pod tym kątem leasing jest zdecydowanie korzystniejszy. Jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy leasingowej? W dużej mierze zależy to od rodzaju i wartości finansowanego przedmiotu oraz indywidualnej sytuacji firmy. Zazwyczaj jednak przedsiębiorcy kwalifikują się do tzw. uproszczonej procedury. Będziesz mógł z niej skorzystać gdy:
zgodzisz się na wpłatę wstępną – zwykle jest to minimum 10% wartości przedmiotu leasingu (w niektórych przypadkach 0%),
kwota finansowania wynosi poniżej górnego progu ustalonego przez leasingodawcę,
zakup dotyczy rzeczy łatwozbywalnych, pochodzących od autoryzowanych dostawców, np. samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych czy typowych maszyn.
Uproszczona procedura leasingowa – wymagane dokumenty
Zaletą tej procedury jest fakt, że leasingodawca podejmuje decyzję w oparciu o dane podane we wniosku leasingowym lub – w niektórych firmach leasingowych – podczas ankiety telefonicznej. Oznacza to, że umowa leasingowa może być podpisana po dostarczeniu podstawowych informacji. Przedsiębiorcy są zobowiązani przygotować:
wyniki za poprzedni i bieżący rok podatkowy,
dane przedmiotu leasingu (pro forma lub specyfikacja z danymi dostawcy),
dane z dowodu osobistego wnioskodawcy (oraz współmałżonka – przy wspólnocie majątkowej) lub reprezentanta (w przypadku spółek prawa handlowego).
Jeśli na leasing konsumencki lub tzw. wynajem długoterminowy decydują się osoby prywatne, wówczas muszą przedstawić:
wypełniony i podpisany wniosek o finansowanie,
dane pojazdu (pro forma lub specyfikacja z danymi dostawcy),
potwierdzenie uzyskanych dochodów wymienionych we wniosku (np. zaświadczenie o dochodach, potwierdzenie wpływu wynagrodzenia, kopię umowy o pracę/kontraktu, dokumentacja uzyskiwanych świadczeń).
Obliczanie zdolności kredytowej na uzyskanie leasingu jest łatwiejsze niż w przypadku standardowej procedury kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że sam przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej do czasu spłaty zobowiązania (minimalna wpłata ze strony leasingobiorcy to ok. 10%).
Standardowa procedura leasingowa
Leasingodawca dokładniej weryfikuje klienta gdy umowa leasingowa dotyczy przedmiotów trudnozbywalnych lub o wyższej niż średnia wartości rynkowej (np. samochody z serii sportowych czy luksusowych), a także specjalistycznych maszyn zamawianych pod klienta. Oznacza to ze strony leasingobiorcy konieczność przedłożenia dodatkowych dokumentów oraz opisu planowanej inwestycji.
W zależności od przedsiębiorstwa i rodzaju przedmiotu leasingu lista wymaganych dokumentów może się różnić (np. firma budowlana chcąca leasingować specjalistyczne maszyny a przedsiębiorstwo produkcyjne planujące zakup dedykowanej linii). Ważne aby wniosek odnoszący się do drogich, nietypowych przedmiotów leasingowania był dobrze przygotowany. Korzystanie z usług doświadczonych firm pozwala uniknąć ewentualnych błędów przy kompletowaniu dokumentacji.
Wymagane dokumenty
Dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek prawa handlowego:
wniosek leasingowy – dokładnie wypełniony i podpisany przez reprezentanta,
udokumentowane wyniki finansowe - 1 lub 2 pełne lata podatkowe i bieżące wyniki,
załączniki do wniosku (formularze ankiety) – w zależności od wymogów stawianych przez daną firmę leasingową,
dane przedmiotu (pro forma, specyfikacja wraz z danymi dostawcy),
dokumenty dotyczące inwestycji (biznesplan, certyfikaty, umowy współpracy, kontrakty).
Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności (leasing konsumencki)
Od osób fizycznych
nieprowadzących działalności w standardowej procedurze
leasingowej
wymagane jest roczne zeznanie podatkowe, oświadczenie o dochodach oraz wyciągi potwierdzające wpływ wynagrodzenia na konto bankowe (w wyciągu zazwyczaj przedstawia się sytuację z ostatnich 6 miesięcy).
Zapraszamy do kontaktu.