Pożyczka

Rodzaje leasingu – z jakiej opcji możesz skorzystać?

Rodzaje leasingu – z jakiej opcji możesz skorzystać? Rodzaje leasingu – z jakiej opcji możesz skorzystać?

W ostatnich latach leasing cieszy się coraz większą popularnością. Choć finansowanie tego typu kojarzy się głównie z przedsiębiorcami, dziś dostępne jest również w formie konsumenckiej dla osób nieprowadzących działalności. Ty także planujesz podpisanie umowy leasingowej? Zanim to zrobisz poznaj podstawowe rodzaje leasingu. Różnice między nimi wyjaśnią Ci nasi eksperci – sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza!

Chcesz zawrzeć umowę leasingu?

Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy leasingowej jest dojście do własności finansowanego przedmiotu. Wybiera się opcję leasingu z wykupem lub bez niego.

W pierwszym przypadku możesz stać się właścicielem środka trwałego po zakończeniu umowy. W zależności od warunków dojdzie do tego w momencie spłacenia ostatniej raty lub wniesienia dodatkowej opłaty. Wówczas dostępne są 3 podstawowe rodzaje leasingu:

 • operacyjny,

 • finansowy,

 • zwrotny – w Polsce cieszący się rosnącym zainteresowaniem, pozwala on przedsiębiorcom na odmrożenie części kapitału.

Z kolei opcja bez wykupu jest powszechnie określana mianem wynajmu długoterminowego i dotyczy głównie finansowania aut. Ten rodzaj leasingu chętnie wybierają firmy często wymieniające flotę. Raty pokrywają przede wszystkim utratę wartości pojazdu w okresie jego eksploatacji. Umowę leasingową zwykle podpisuje się na kilkanaście miesięcy, a po jej zakończeniu auto zostaje zwrócone leasingodawcy.

Leasing operacyjny

To bardzo atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia korzyści podatkowych. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczysz pełne raty oraz wpłatę początkową. Ponadto gdy zdecydujesz się na leasing operacyjny podatek VAT będzie naliczany co miesiąc. Wadą jest wpływ nominalnej amortyzacji na czas trwania umowy. Długość kontraktu zależy więc od rodzaju finansowanego środka trwałego.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego podstawą kosztów uzyskania przychodu będzie wspomniana amortyzacja. Do opłat wlicza się również odsetkową część raty. Decydując się na ten rodzaj finansowania musisz pamiętać o tym, że podatek VAT należy zapłacić już na początku – w całości (ewentualnie odroczony na 3 miesiące).

Rozważ wybór tej opcji gdy:

 • chcesz sfinansować rzeczy objęte obniżoną stawką VAT – w leasingu operacyjnym podatek ten zawsze wynosi 23%, natomiast w finansowym jest taki sam jak dla przedmiotu umowy leasingowej,
 • chcesz jednorazowo zaliczyć w koszty finansowany przedmiot, 

 • kupujesz auto bez pełnej faktury VAT - tzw VAT marża

 • liczysz na szybkie zakończenie umowy.

Leasing finansowy jest atrakcyjny także dla wielu innych przedsiębiorców. Jeśli masz problem z wyborem finansowania zajrzyj na naszą stronę i wypełnij formularz. Pomożemy Ci w znalezieniu najlepszej opcji i przygotujemy zestawienie korzystnych ofert leasingowych.Pożyczka leasingowa jako alternatywa dla leasingu finansowego

Przy okazji warto wspomnieć o tzw. pożyczce leasingowej będącej odpowiedzią rynku na potrzeby osób i firm chcących widnieć jako nabywca przedmiotu na fakturze.. Dotyczy to m.in. przedsiębiorstw korzystających lub starających się o dotacje unijne. To rozwiązanie polecane również:

 • przedsiębiorcom niebędącym płatnikami VAT,

 • rolnikom z niezarejestrowaną działalnością gospodarczą,

 • firmom chcącym sfinansować środki trwałe objęte obniżoną stawką podatku VAT.

W porównaniu do kredytu pożyczka leasingowa wyróżnia się uproszczonymi formalnościami oraz niskimi wymaganiami. W przeciwieństwie do klasycznych rodzajów leasingu korzystający z finansowania od razu staje się właścicielem przedmiotu umowy (zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy).

Kredyt czy leasing konsumencki

Na polskim rynku można się też spotkać z pojęciem leasingu konsumenckiego. Dotyczy on jedynie samochodów sprzedawanych na podstawie faktury VAT. Po podpisaniu umowy leasingodawca kupi auto a następnie odda w użytkowanie leasingobiorcy. Co ważne leasing konsumencki, podobnie jak leasing operacyjny, kończy się wykupem pojazdu (zazwyczaj za ok. 1-5% jego wartości początkowej).

Przewagą leasingu konsumenckiego względem operacyjnego jest to, że nie ma minimalnego okresu leasingowania (jak np. 2 lata dla samochodów osobowych w leasingu operacyjnym).

To rozwiązanie jest ciekawą alternatywą względem kredytu dla osób, które chcą regularnie wymieniać samochody. W porównaniu do produktów bankowych leasing konsumencki ma wiele zalet, do których zalicza się m.in.:

 • niższe raty,

 • zmniejszone wymagania dotyczące zdolności kredytowej,

 • minimum formalności,

 • brak prowizji za udzielenie finansowania,

 • niższy koszt całkowity (zwłaszcza przy większej wpłacie początkowej).


Należy wyraźnie podkreślić, że leasing konsumencki jest zazwyczaj znacznie korzystniejszym narzędziem finansowania od standardowego kredytu – zwłaszcza dla osób, które dokonają większej wpłaty początkowej.

Sprawdź naszą Bazę Wiedzy!

Jak widzisz, na rynku dostępne są różne rodzaje leasingu. Bardzo istotne aby wybrać opcję dobrze dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Chcesz lepiej poznać leasing finansowy, operacyjny oraz konsumencki? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy. Zajrzyj na stronę leasingujesz.pl i zapoznaj się z nimi już teraz. Ponadto możemy przygotować dla Ciebie porównanie najlepszych ofert leasingowych.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem