Leasing

Umowa leasingowa – jak długo może trwać?

Umowa leasingowa – jak długo może trwać? Umowa leasingowa – jak długo może trwać?

Chcesz obniżyć wysokość rat związanych z leasingiem i dlatego planujesz podpisać kontrakt z leasingodawcą na wiele lat? A może uważasz, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie krótsze zobowiązanie ale z wyższym wykupem? Te i inne wątpliwości rozwieją nasi eksperci, którzy przygotowali dla Ciebie garść cennych porad. Sprawdź już teraz ile może trwać umowa leasingu. Podpowiadamy również jak znaleźć i wybrać najlepszą ofertę leasingową.

Jakie warianty masz do wyboru?

Osoby korzystające z naszej porównywarki leasingowej często zadają nam podobne pytanie: ile trwa umowa leasingu? Trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wpływ na to ma wiele czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć:


  • konkretną ofertę leasingodawcy,

  • wiek finansowanego środka trwałego, jeśli jest używany,

  • rodzaju leasingu.


Możemy jednak podać okresy minimalne oraz maksymalne, gdyż te wynikają bezpośrednio z obowiązujących przepisów. Prezentujemy je w poniższej tabeli.


Długość trwania umowy leasingowej


Leasing operacyjny

Minimum 40% okresu amortyzacji środka trwałego – np. dla samochodów są to 24 miesiące.

Maksymalnie zazwyczaj do 7 lat, choć zdarzają się oferty opiewające nawet 96 miesięcy, a w przypadku nieruchomości 10 lat.


Leasing finansowy

Minimum 6 miesięcy.

Maksymalnie zazwyczaj do 5 lat, choć zdążają się oferty na 84 miesiące

 


Jeśli kontrakt leasingowy ma dotyczyć np. samochodu ale używanego, powyższe zasady ulegną zmianom. Zwykle ostatnią ratę trzeba zapłacić zanim środek trwały osiągnie wiek 10 lat. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz sfinansować 4 letnie auto to będziesz mógł podpisać umowę na leasing, np. finansowy, maksymalnie na 6 lat.


Długa umowa to lepsze warunki?


Pamiętaj, że przesadne rozłożenie płatności w czasie często przynosi tylko pozorne korzyści. Raty w długiej umowie leasingowej będą niskie ale w ostatecznym rozrachunku zapłacisz więcej. Leasingodawca ma więcej czasu na naliczanie różnych prowizji. Do tego dochodzą koszty eksploatacyjne, np. związane z użytkowaniem finansowanego samochodu.

Oprócz tego musisz się liczyć z opłatą w razie chęci skrócenia kontraktu. Z tego też powodu zawsze przeanalizuj również ofertę krótszego leasingu ale z wyższym wykupem. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy, że skorzystasz z naszej porównywarki leasingowej.Krótszy czas i wyższy wykup?


Zanim postanowisz skorzystać z oferty leasingowej zastanów się czy zależy Ci na dojściu do własności środka trwałego. Wiele firm rezygnuje z tego np. w przypadku zakupu samochodów, które i tak powinno się regularnie wymieniać. W takiej sytuacji możesz postawić na wyższy wykup i np. leasing operacyjny. W efekcie umowa trwa krócej a miesięczne raty będą przystępniejsze.

Oczywiście nadal zachowujesz prawo do uzyskania własności środka trwałego ale będzie się to wiązało z wysoką opłatą. Jednak przy wspomnianych autach zazwyczaj lepiej oddać pojazd firmie udzielającej finansowania.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze możesz skorzystać z porównywarki leasingowej. Otrzymasz zestawienie różnych ofert leasingu wraz z wyliczeniem kosztów przy wyższym, jak i niższym wykupie. Przeanalizujesz wszystko i bez problemu wybierzesz opcję najlepiej dopasowaną do aktualnych potrzeb!


Solidny leasingodawca to podstawa


Chcesz, aby umowa leasingu trwała jak najdłużej? W takim razie koniecznie skorzystaj z oferty solidnego leasingodawcy! Wybierając konkretną firmę zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • doświadczenie przedsiębiorstwa udzielającego finansowania i opinie na jego temat,

  • podstawowe opłaty związane z leasingiem, np. coroczne koszty zakupu ubezpieczenia, gdy przedmiotem umowy będzie samochód.

  • zasady ewentualnego skrócenia czasu trwania kontraktu,

W znalezieniu dobrego leasingodawcy pomaga również nasza porównywarka leasingowa. Otrzymasz zestawienie ofert leasingu z niskim lub wysokim wykupem od najlepszych, sprawdzonych firm!

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź naszą porównywarkę

Jak widzisz aby dokładnie ustalić ile powinna trwać umowa leasingu powinieneś rzetelnie porównać ze sobą różne opcje finansowania. Ułatwi Ci to nasza porównywarka leasingowa – wypróbuj ją już dziś. Za przygotowanie zestawienia będą odpowiedzialni najlepsi specjaliści z branży. Proponujemy oferty wyłącznie od solidnych leasingodawców i zapewniamy firmom profesjonalne wsparcie!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem