Leasing

Umowa leasingowa w okresie pandemii – porady

Umowa leasingowa w okresie pandemii – porady Umowa leasingowa w okresie pandemii – porady

Epidemia koronawirusa mocno daje się we znaki zdecydowanej większości przedsiębiorstw. Z powodu obostrzeń wiele z nich od miesięcy musi być zamkniętych. Inne, nawet jeśli działają zazwyczaj notują wyraźne spadki obrotów. W efekcie pojawiają się problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Przedsiębiorcy coraz częściej obawiają się tego czy będą w stanie spłacać swoje zobowiązania – związane zarówno z kredytami, jak i umowami leasingowymi. Ty też korzystasz z umowy leasingu dla firm? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych porad – dowiedz się jak poradzić sobie ze spłatą rat w tych niełatwych czasach!

Przewidujesz trudności? Postaw na szczerość

Twoje przedsiębiorstwo ma problemy finansowe i coraz większe trudności z terminowym spłacaniem rat wynikających z umowy leasingowej? Pamiętaj, że unikanie płatności to najgorsze co możesz zrobić. Oczywiście wiele zależy od podejścia leasingodawcy, jednak niestety część takich firm dość chłodno obchodzi się z niewypłacalnymi klientami. Procesy windykacyjne są nerwowe i przede wszystkim niesłychanie kosztowne, więc mogą całkowicie pogrążyć niejeden biznes.

Jeśli korzystasz z umowy leasingu operacyjnego już dwie niespłacone raty mogą skutkować zerwaniem kontraktu. Stracisz leasingowany środek trwały i dotychczas wpłacone pieniądze. Umowę leasingową da się wznowić ale dopiero po uiszczeniu bardzo wysokiej opłaty manipulacyjnej.

Właśnie dlatego rekomendujemy wzmożoną czujność w takich okolicznościach. Zamiast unikać płatności postaw na szczerość i zacznij negocjować z leasingodawcą zanim zabraknie Ci pieniędzy na spłatę rat.


Przede wszystkim powinieneś:

  • na bieżąco analizować faktyczny stan finansów w firmie,

  • rzetelnie poinformować leasingodawcę o możliwych problemach z terminową spłatą rat,

  • negocjować ewentualne zmiany warunków umowy leasingu, np. wydłużenie umowy lub okresowe obniżenie rat.Dokładnie przeanalizuj stan faktyczny

W kwestii finansów nie można liczyć na szczęście – zawsze podchodź do nich na chłodno i z dużym dystansem. Dokładnie i rzetelnie analizuj sytuację firmy. Jeśli tylko zauważysz ryzyko utraty płynności finansowej od razu poinformuj o tym wierzycieli.

Pamiętaj, że z większością firm udzielających leasingu można negocjować umowy. Będzie to łatwiejsze jeśli wykażesz się szczerością, informując leasingodawcę o swoich problemach. Sposobem na ich rozwiązanie może być wydłużenie umowy leasingu lub okresowe obniżenie rat albo cesja leasingu.

Wydłużenie umowy leasingowej? Obniżka rat?

Negocjując warunki związane z leasingiem przeznaczonym dla firm rzeczywiście możesz otrzymać propozycję obniżenia wysokości rat. Wydłużenie umowy o rok lub dwa sprawi, że Twoje raty będą niższe. Inną praktykowaną opcją jest czasowe obniżenie rat, np. na pół roku.. Oznacza to jednak, że w przyszłości będziesz musiał dokonać wyrównania, płacąc dużo więcej w kolejnych miesiącach.

Ponieważ obecnej sytuacji wciąż nie można określić mianem stabilnej rekomendujemy podjęcie próby wydłużenia umów leasingowych. Dzięki temu rozłożysz płatność na dłuższy czas bez obawy o to, że niebawem raty leasingu będą bardzo dotkliwe. 

Cesja leasingu – czy warto?

Kolejną opcją jest podpisanie cesji leasingu, czyli przejęcie umowy leasingowej przez inny podmiot. Nasi specjaliści rekomendują to rozwiązanie firmom w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jeśli masz pewność, że spłata rat będzie całkowicie niemożliwa możesz podjąć się takiego kroku. Niestety oznacza to konieczność znalezienia przedsiębiorcy skłonnego przejąć na siebie Twoje zobowiązania. Zadanie to może okazać się trudne, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii gdy wszyscy szukają oszczędności.

Wybierz optymalne rozwiązanie

Pamiętaj, że opcja wydłużania umów leasingowych lub ich cesji to tylko przykłady możliwości wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. W zależności od tego z jakiej umowy leasingu dla firm korzystasz możesz również np. zdecydować się na natychmiastowy wykup środka trwałego. Inną opcją będzie zerwanie kontraktu, choć wiąże się to z dużym opłatami i kosztami windykacji.

Wybór konkretnego rozwiązania zależy więc od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zgłoś się do naszych specjalistów. Mamy duże doświadczenie związane z umowami leasingu dlatego zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o leasingu możesz również zajrzeć do autorskiej bazy wiedzy, dostępnej na stronie internetowej leasingujesz.pl.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem