Leasing

Uszkodzenie auta w czasie trwania leasingu – co dalej?

Uszkodzenie auta w czasie trwania leasingu – co dalej? Uszkodzenie auta w czasie trwania leasingu – co dalej?

Coraz więcej firm decyduje się wziąć samochód na leasing, gdyż wiąże się to z wieloma korzyściami. Jeśli jesteś ciekaw kosztów, poznasz je, korzystając z naszej porównywarki – specjalnego kalkulatora na stronie leasingujesz.pl. Jednak zanim postanowisz podpisać umowę, powinieneś wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na leasingobiorcy. Jednym z nich jest zgłoszenie ewentualnego uszkodzenia auta. Z tego wpisu dowiesz się też, co zrobić w przypadku szkody komunikacyjnej w leasingowanym pojeździe – zapraszamy do lektury!


Najważniejsze: zgłosić szkodę

Cechą charakterystyczną leasingu jest brak własności środka trwałego, np. samochodu, przez cały okres obowiązywania umowy. Formalnie jego właścicielem będzie leasingodawca, ale to użytkujący go leasingobiorca ponosi za niego odpowiedzialność. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia auta powinieneś postępować tak, jakby było ono Twoją własnością. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest więc zgłoszenie szkody komunikacyjnej ubezpieczycielowi.


Krok drugi: poinformować leasingodawcę

Następnym krokiem będzie poinformowanie o zdarzeniu firmy, z którą podpisałeś umowę na leasing. Szkoda komunikacyjna powinna być zgłoszona leasingodawcy tak szybko, jak tylko to możliwe. Dziś spełnienie tego obowiązku jest bardzo proste. Na stronach większości podmiotów leasingujących znajdziesz gotowe formularze. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni dokument, a następnie wyślesz go drogą elektroniczną, np. pocztą e-mail. Często można go także uzupełnić oraz przesłać bezpośrednio przez witrynę www.


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zgłaszania szkody komunikacyjnej leasingodawcy? Skontaktuj się ze specjalistami portalu leasingujesz.pl, na którym czeka na Ciebie porównywarka leasingu!


Odszkodowanie i warunki jego wypłaty

Co do zasady szkoda jest naprawiana w tzw. wariancie „warsztat”. Odszkodowanie trafia wówczas do serwisu (drobne szkody mogą być naprawiane na kosztorys), a kwestia regularności płatności – uiszczanych przez leasingobiorcę – nie powinna mieć wpływu na rozliczenie szkody. Każdy leasingodawca wymaga polisy w wariancie „warsztat” – bez udziału własnego.


Szkoda częściowa i ewentualna opłata za jej likwidację

Niezbyt dokładne czytanie umów przed ich podpisaniem? Tak, to wciąż się zdarza – także doświadczonym przedsiębiorcom. W efekcie wielu leasingobiorców jest zaskoczonych opłatą za…likwidację częściowej szkody komunikacyjnej. Skąd się ona bierze? To efekt dopasowywania się leasingodawców do potrzeb klientów. Każda firma chce wziąć samochód na leasing przy możliwie najniższych kosztach. Podmioty udzielające finansowania obcinają więc marżę, w zamian naliczając inne opłaty.


To najlepszy dowód na to, że przed podpisaniem umowy warto zdać się na pomóc specjalistów. Skorzystaj z kalkulatora, porównywarki leasingowej na stronie leasingujesz.pl. Znajdziemy dla Ciebie najlepsze finansowanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w załatwianiu formalności!


O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Leasingobiorcę może czekać jeszcze jedna niemiła niespodzianka po uszkodzeniu leasingowanego samochodu. Jeśli szkoda komunikacyjna ma charakter całkowity, umowa leasingu automatycznie wygasa. Leasingobiorca może wtedy zażądać uregulowania wszystkich związanych z nią rat. Na szczęście możesz się przed tym chronić, kupując ubezpieczenie GAP. Najlepiej skorzystaj w tym celu z oferty leasingujesz.pl – pomożemy Ci w zakupie korzystnej polisy!


Sprawdzony leasingodawca? Leasingujesz.pl!

Aby likwidacja szkody komunikacyjnej leasingowanego samochodu była prosta, postaw na sprawdzonego leasingodawcę. Oprócz tego dokładnie przeczytaj umowę i przeanalizuj wszystkie jej załączniki przed podpisaniem dokumentów. W wyborze finansowania pomogą Ci specjaliści z leasingujesz.pl – zaproponujemy najlepszy leasing! Na stronie znajdziesz kalkulator, czyli specjalną porównywarkę leasingową. Możesz również bezpośrednio skontaktować się z nami – zrób to już dziś!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem