Leasing

Wada przedmiotu umowy leasingu – co powinien wiedzieć leasingobiorca?

Wada przedmiotu umowy leasingu – co powinien wiedzieć leasingobiorca? Wada przedmiotu umowy leasingu – co powinien wiedzieć leasingobiorca?

Kupując praktycznie każdą nową rzecz, zawsze musisz liczyć się z tym, że może być wadliwa. Często wynika to m.in. z błędów w produkcji czy nieprawidłowego transportu lub magazynowania. W takiej sytuacji wystarczy skorzystać z gwarancji bądź rękojmi, ale czy będzie tak również wtedy, gdy wadę ma przedmiot leasingu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – sprawdź, co powinien wiedzieć leasingobiorca. Skorzystaj z porad ekspertów portalu leasingujesz.pl, na którym znajdziesz kalkulator, porównywarkę leasingową!


Przedmiot umowy leasingu jest wadliwy – co zrobić w tej sytuacji?

Samo pojęcie wadliwości ma szerokie znaczenie. Może bowiem np. oznaczać zarówno drobne defekty natury estetycznej, jak i usterki na tyle poważne, że użytkowanie danej rzeczy jest niemożliwe. Najwięcej emocji budzi zazwyczaj ta druga sytuacja. Spotkałeś się z nią? Pamiętaj, że to za mało, abyś został zwolniony z wypełniania obowiązków ciążących na leasingobiorcy.

Jak podkreślają nasi specjaliści, pomimo wykrycia wady przedmiotu leasingu, nadal musisz regulować związane z umową raty. Obowiązek ten jest opisany w art. 7098 Kodeksu Cywilnego. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której uszkodzenia powstały z winy leasingodawcy. Może do nich dojść, gdy rzecz jest odebrana od sprzedawcy i czeka na przekazanie do leasingobiorcy. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.


Płacenie rat jest więc prawie zawsze obowiązkowe, ale oczywiście w przypadku wykrycia wad przedmiotów wziętych w leasing masz także pewne prawa. Możesz bowiem:

  • złożyć reklamację,

  • skorzystać z rękojmi,

  • odstąpić od umowy sprzedaży.


Gwarancja jakości – najbezpieczniejsze wyjście?

Skorzystanie z gwarancji wydaje się w takiej sytuacji wyjściem zarówno najbezpieczniejszym, jak i bardzo wygodnym. Jednak pamiętaj, że gwarantem jest producent. Wybór tej opcji jest więc dobry tylko wtedy, gdy łatwo się z nim skontaktować i ma swoje punkty serwisowe w bliskiej Ci okolicy. Oczywiście przedmiot leasingu, w którym wykryta została wada, musi być objęty ochroną gwarancyjną.

Zwykle w umowie leasingowej jest zapis o przeniesieniu na leasingobiorcę praw wynikających z gwarancji. W takiej sytuacji reklamacje składasz bez angażowania leasingodawcy. Oczywiście nadal musisz płacić raty leasingowe!

Jeśli masz dodatkowe pytania związane z tym tematem, możesz poradzić się naszych pracowników. Pamiętaj, że na leasingujesz.pl, dostępna jest porównywarka leasingu. Z pomocą tego kalkulatora szybko ustalisz koszty finansowania interesującego Cię środka trwałego!


Rękojmia za wady przedmiotu leasingu

W wielu przypadkach skorzystanie z rękojmi jest wygodniejsze i szybsze, niż wybór reklamacji z tytułu gwarancji. Prawo do niej dają Ci przepisy, dzięki którym uzyskujesz je automatycznie po podpisaniu umowy leasingowej. Pamiętaj, że mający wadę przedmiot z leasingu musisz zwrócić do sprzedawcy, wnioskując o naprawę lub wymianę na nowy.
Odstąpienie od umowy – szczegóły

Skorzystałeś z rękojmi i okazało się, że naprawa lub wymiana przedmiotu leasingu na nowy, wolny od wad jest niemożliwa? Wtedy pozostaje Ci jeszcze odstąpienie od umowy, ale sprzedaży, a więc tej zawartej przez leasingodawcę. Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, powinieneś wnioskować o to do podmiotu udzielającego finansowania.

Pamiętaj jednak o konsekwencjach takiej decyzji. Gdy sprzedawca zgodzi się na propozycję, musisz oddać leasingowany przedmiot.


Do tego jednocześnie:

  • rozwiązana zostanie umowa leasingowa,

  • stracisz możliwość wykupu,

  • będziesz zobowiązany do uregulowania niespłaconych rat.


Niestety im dłużej trwał leasing, tym rozwiązanie to może być bardziej niekorzystne. Zanim je wybierzesz, zapoznaj się z warunkami finansowania. Upewnij się, że nadwyżka pomiędzy odzyskanymi pieniędzmi z odstąpienia od umowy sprzedaży a niespłaconymi ratami będzie dla Ciebie. W przeciwnym wypadku stracisz wszystkie uregulowane wcześniej należności.


Zadzwoń lub napisz do nas – chętnie pomożemy

W przypadku stwierdzenia wady przedmiotu objętego umową leasingową, wybór opcji działania zależy od wielu czynników. Jeśli spotkałeś się z taką sytuacją, chętnie pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji. Już dziś zadzwoń lub napisz do specjalistów, z leasingujesz.pl. Oferujemy też wsparcie osobom planującym wziąć leasing. Na stronie jest kalkulator, czyli porównywarka kosztów finansowania. Prześwietlimy dla Ciebie oferty od leasingodawców i zaproponujemy wyłącznie te najlepsze!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem