Leasing

Wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej – czy to możliwe?

Wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej – czy to możliwe? Wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej – czy to możliwe?

Korzystanie z usług leasingodawców jest dla firm najlepszą forma finansowania bieżących inwestycji. Ma wiele zalet, ale czasem zdarza się, że zaczyna stanowić nadmierne obciążenie dla przedsiębiorcy. Może to być efektem m.in. utraty płynności finansowej czy przedwczesnego zakończenia użytkowania leasingowego środka trwałego. Co zrobić w takiej sytuacji? Cesja leasingu, a możesz wcześniejszy wykup jego przedmiotu? Poznaj wszystkie dostępne opcje! Skorzystaj z porad specjalistów portalu leasingujesz.pl z porównywarką, kalkulatorem leasingowym.


Planujesz wcześniej zakończyć leasing? Przed Tobą kilka możliwości

Choć droga do uzyskania tego finansowania jest stosunkowo prosta, tak rezygnacja z niego bywa problematyczna.


Opcji jest kilka, gdyż możesz:

  • przeprowadzić cesję,

  • wypowiedzieć umowę lub skorzystać z opcji wcześniejszego wykupu jej przedmiotu,

  • podnajmować leasingowany środek trwały.


Możliwości jest kilka, ale każda z nich ma zarówno pewne zalety, jak i wady. W razie potrzeby wsparcie w tym zakresie uzyskasz, na naszym portalu leasingujesz.pl. Skorzystaj z niego również wtedy, gdy planujesz wziąć leasing. Dostępny na stronie kalkulator to porównywarka, która ułatwi Ci poszukiwanie ofert od leasingodawców!


Cesja leasingu

Jeśli z różnych powodów wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu jest niemożliwy, dobrym rozwiązaniem może być cesja umowy. Zgodę na jej przeprowadzenie musi wyrazić leasingodawca. Gdy tak się stanie, inny przedsiębiorca będzie mógł przejąć środek trwały wraz z pozostałymi do spłaty zobowiązaniami leasingowymi.

Zdarza się, że podmiot udzielający finansowania przedstawi nowemu klientowi inne warunki współpracy.


Choć utrudnia to znalezienie cesjonariusza, tak cesja leasingu ma wiele zalet, gdyż:

  • unika się konieczności uregulowania niespłaconych rat,

  • da się ją zrobić przed upływem 40% okresu amortyzacji środka trwałego bez konsekwencji podatkowych,

  • możesz liczyć na tzw. odstępne – to efekt zrzekania się praw do wykupu przedmiotu umowy leasingowej pomimo spłacenia części rat.


Więcej informacji znajdziesz na leasingujesz.pl, gdzie czeka na Ciebie również porównywarka leasingu, prosty w obsłudze kalkulator.


Podnajem leasingowanego przedmiotu

Rozwiązanie to wymaga zgody leasingodawcy, ale może być ciekawą alternatywą dla opisanej wcześniej cesji leasingu. Podnajem oznacza wynajęcie przedmiotu umowy np. innej firmie w zamian za comiesięczną opłatę. Pieniądze te można wykorzystać do spłacania rat leasingowych.

Pamiętaj, że leasingobiorca przejmuje na siebie odpowiedzialność związaną m.in. z uszkodzeniem leasingowanego środka trwałego. Jednak z drugiej strony na podnajem można zdecydować się, zanim upłynie 40% czasu jego amortyzacji, zachowując prawo do wykupu.
Wypowiedzenie umowy z leasingodawcą

To rozwiązanie najmniej korzystne i w zdecydowanej większości przypadków niepolecane.


W porównaniu do cesji, wcześniejsze zerwanie umowy leasingu przez leasingobiorcę oznacza:

  • konieczność jej pełnego rozliczenia, a więc zapłacenia wszystkich rat, prowizji i innych opłat,

  • brak możliwości wykupienia leasingowanego przedmiotu – leasingodawca sprzeda go i o uzyskaną kwotę pomniejszy zobowiązania finansowe leasingobiorcy,

  • zwrot części podatku VAT od rat, jeśli umowa jest rozwiązywania przed upływem 40% czasu amortyzacji środka trwałego.


Wykup przedmiotu umowy leasingu

To dobra alternatywa dla powyższej opcji, gdyż przy wykupie przedmiotu umowy leasingu, staniesz się jego właścicielem. Co to oznacza? Możesz go np. sprzedać, uzyskując nierzadko wyższą cenę, niż firma udzielająca finansowania. W efekcie, choć spłacasz wszystkie zobowiązania wobec leasingodawcy, ostateczne koszty mogą być niższe. Unikasz przy tym opłat związanych m.in. z wyceną czy obsługą sprzedaży, którymi będziesz obciążony przy wypowiedzeniu umowy.

Jednak pamiętaj, że z rozwiązania tego najlepiej skorzystać wtedy, gdy minie 40% czasu amortyzacji środka trwałego.


Zgłoś się do nas! Poprowadzimy Cię przez formalności

Jak widzisz, wybór konkretnej opcji związanej z wcześniejszym zakończeniem umowy leasingowej wymaga rzetelnej analizy każdej z nich. Wsparcie w tym zakresie oferują, specjaliści z portalu leasingujesz.pl – zgłoś się do nas już dziś! Pamiętaj, że na stronie czeka na Ciebie porównywarka leasingu. Dzięki kalkulatorowi znajdziesz najlepsze oferty finansowania dla konkretnego przedmiotu. Pomożemy Ci w dokonaniu wyboru oraz załatwieniu formalności.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem