Leasing

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu Wykup samochodu z leasingu

Zarówno przedsiębiorcy leasingujący samochody „na firmę”, jak i klienci indywidualni, w ramach leasingu konsumenckiego, mają możliwość wykupienia przedmiotu umowy na własność po spłacie wszystkich rat. Wykup samochodu zazwyczaj odbywa się za ułamek jego początkowej wartości i stanowi atrakcyjną alternatywę dla wszystkich tych, którzy chcą nadal korzystać ze sprawdzonego, odpowiadającego ich potrzebom pojazdu po zakończeniu leasingowania.

Umowa leasingu a warunki wykupu samochodów

Szczegółowe warunki nabycia pojazdu zawarte są w umowie lub Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. To tam opisana jest cała procedura związana z zakończeniem finansowania oraz przekazaniem własności. Niektórzy leasingodawcy wymagają, by kwota za wykupienie środka trwałego została wpłacona razem z ostatnią ratą, inni po zakończeniu umowy dają swoim klientom czas do zastanowienia się, czy chcą oni stać się właścicielami auta. W jednym i drugim przypadku wymagane jest również złożenie pisemnego oświadczenia o zamiarze skorzystania z prawa do wykupu.

Wykup auta w praktyce – jak to wygląda?

Nawet jeśli zapomnisz o przysługującym Ci prawie kupna auta, większości leasingodawców sama Ci o tym przypomni, przesyłając wraz z jedną z ostatnich faktur szczegółową instrukcję postępowania w przypadku chęci zakupu. Jeśli w ramach umowy otrzymałeś również dostęp do elektronicznego panelu lub aplikacji mobilnej, po zalogowaniu się na swoje konto również dostaniesz stosowane przypomnienie. Przesłanie oświadczenia o chęci skorzystania z wykupu jest równoznaczne z koniecznością zapłaty stosownej kwoty oraz ewentualnych zaległości umownych w określonym terminie. Po dokonaniu wpłaty leasingodawca wystawi fakturę, przekazując wraz z nią wszystkie dokumenty niezbędne do przerejestrowania pojazdu.

Wykup auta na firmę


Przedsiębiorca, korzystając z leasingu na działalność gospodarczą, po wykupieniu środka trwałego może nadal korzystać z niego w związku z prowadzoną działalnością. W takim przypadku kwota wykupu zaliczona zostaje do kosztów uzyskania przychodu. Istnieje również możliwość odliczenia 50% VAT od transakcji nabycia samochodu osobowego.

Wykupienie na osobę prywatną


Istnieje także możliwość wykupienia pojazdu z leasingu bez konieczności wprowadzania go do firmy. Wówczas przedsiębiorca nie może odliczyć VAT-u ani zaliczyć kwoty wykupu do kosztów uzyskania przychodu. Ma natomiast możliwość odliczania 20% nakładów podatkowych z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem prywatnych samochodów w działalności gospodarczej.

Kwota wykupu rozłożona na raty

Choć z reguły kwota wykupu jest symboliczna i wynosi np. 1% wartości początkowej samochodu, to w niektórych przypadkach, np. ze względu na przepisy o amortyzacji, może ona sięgać nawet kilkudziesięciu procent. W sytuacji gdy zorganizowanie sporej sumy staje się problemem, warto skorzystać z opcji płatności ratalnej, z odpowiednim wyprzedzeniem zgłaszając taką chęć u leasingodawcy.

Przekroczenie terminu wykupu – co robić?

Terminów w umowach trzeba przestrzegać – to niepodważalne. W praktyce jednak, jeśli zdarzy Ci się nie zapłacić kwoty wykupu do wyznaczonego dnia, nie jesteś na straconej pozycji. Często przekroczenie terminu nawet o kilka tygodni może skutkować zachowaniem prawa do wykupienia samochodu z leasingu, trzeba jednak przygotować się na ewentualne odsetki lub opłaty manipulacyjne za każdy dzień zwłoki.

Wykupienie samochodu z leasingu czy wymiana na inny model?


Leasingobiorca nie musi decydować się na wykupienie samochodu z leasingu po zakończeniu umowy. Równie dobrze może zwrócić środek trwały lub skorzystać z innej oferty, pozyskując nowszy model. Możliwości jest wiele, podobnie jak ofert finansowania. Te najlepsze znajdziesz na naszej stronie – jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firm leasingowych gwarantującym pełne bezpieczeństwo usług. Już dziś skorzystaj z kalkulatora, wybierz leasing dopasowany do Twoich potrzeb lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy ekspertów.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem