Pożyczka

Wynajem długoterminowy czy leasing?

Wynajem długoterminowy czy leasing? Wynajem długoterminowy czy leasing?

Przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni mogą zamiast zakupu samochodu czy maszyny rolniczej za gotówkę, wybrać alternatywę w postaci wynajmu długoterminowego bądź leasingu pojazdu. Obie opcje cieszą się stosunkowo dużą popularnością, jednak w kluczowych kwestiach dość mocno się od siebie różnią. Ostateczna decyzja może być trudna dla osób niezorientowanych w branży finansowej. Jeśli jesteś jedną z nich, to na Leasingujesz.pl poznasz najważniejsze wady i zalety wspomnianych form finansowania, co na pewno pozwoli Ci podjąć właściwe kroki!

Na wynajem długoterminowy czy leasing decydują się przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą, lecz nie tylko. Także zwykli konsumenci coraz częściej preferują te wygodne opcje, zamiast pożyczki na zakup pojazdu czy nabywania go za gotówkę. Jednak nadal trzeba zdecydować się na jedno z tych rozwiązań i ostateczny wybór powinien być uzależniony od Twojej sytuacji finansowej oraz indywidualnych preferencji i potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Leasing czy wynajem długoterminowy?


Firmy i konsumenci mają możliwość odpłatnego korzystania z potrzebnych pojazdów, urządzeń czy sprzętu na zasadach leasingu. Umowa pomiędzy zainteresowanymi podmiotami a leasingodawcą zawierana jest na określony z góry okres, a po jej zakończeniu istnieje możliwość wykupienia przedmiotu transakcji na preferencyjnych warunkach. Masz do dyspozycji leasing operacyjny oraz finansowy, które różnią się od siebie kilkoma istotnymi kwestiami. 

W przypadku wynajmu długoterminowego korzystasz z danego pojazdu w ramach abonamentu opłacanego ratalnie. To stała kwota, uwzględniająca wszystkie koszty związane z transakcją. Po zakończeniu najmu możesz zawiązać kolejną umowę i otrzymać nowy samochód bez konieczności szukania nabywcy na stary model. Miesięczna rata jest uzależniona od wielu czynników, jednak musisz się liczyć z większym kosztem, niż w przypadku leasingu, ale też stosunkowo dużą wygodą.

Leasing i wynajem długoterminowy - różnice


Kluczową kwestią rozróżniającą leasing i wynajem długoterminowy jest sposób postępowania z przedmiotem umowy po jej zakończeniu. W przypadku najmu przeważnie zakłada się, że pojazd czy sprzęt wraca do pierwotnego właściciela. Zdarzają się odstępstwa od tej reguły, można bowiem zawrzeć w treści umowy informację o opcji wykupu przedmiotu transakcji. Z kolei przy standardowym leasingu prawie zawsze możesz zachować użytkowany samochód, wykupując go w atrakcyjnej cenie.


Przy wynajmie długoterminowym pojazdu otrzymujesz kompleksową usługę, która uwzględnia następujące opcje m.in.:


  • pełne ubezpieczenie, 
  • rejestrację pojazdu, 
  • naprawę i serwisowanie auta. 


Z tego powodu miesięczna rata abonamentu, która będziesz płacić w ramach najmu, jest powiększona o kwotę polisy ubezpieczeniowej i pozostałe, wspomniane wyżej koszty. Za wyższą cenę otrzymujesz dużą wygodę w trakcie korzystania z auta, nie tylko w przypadku niespodziewanej awarii, ale też wymiany opon czy płynów eksploatacyjnych. 


Wybierając leasing operacyjny auta, musisz dysponować wkładem własnym, wynoszącym od 10% do 30% ceny, jednak czasem nie jest konieczne wpłacanie dodatkowych środków na ten cel. Masz możliwość określenia liczby rat, na które chcesz rozłożyć spłatę przedmiotu umowy. Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT, to lepszy będzie dla Ciebie leasing finansowy. W jego przypadku możesz również jednorazowo zaliczyć auto do kosztów - opcja dotyczy małych przedsiębiorców. W obu formach leasingowania na koniec odkupujesz pojazd za ustaloną przy podpisywaniu umowy cenę.


Wynajem czy leasing - co lepsze?


Obie formy finansowania pojazdu mają swoje wady i zalety, dlatego trudno udzielić jednoczesnej odpowiedzi, która z nich jest lepsza. Decyzja powinna być uzależniona od Twoich preferencji, podejścia do eksploatacji auta służbowego oraz sposobu jego rozliczania. Zarówno leasing, jak i najem długoterminowy mają swoich zwolenników. Każdy przedsiębiorca ma indywidualne potrzeby.

Jeśli przekładasz wygodę nad ostateczny koszt transakcji, możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy pojazdu. Największą zaletą tej formy finansowania jest możliwość korzystania z kompleksowej obsługi w ramach usługi serwisu i naprawy auta, czy też pełnego ubezpieczenia. Pojazd opłacasz w regularnych i stałych ratach, nie martwiąc się o ewentualne koszty związane z utratą jego wartości w trakcie normalnej eksploatacji. 


Jeśli jednak chcesz wejść w posiadanie nowego samochodu, to leasing jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Raty, które będziesz spłacać w ramach umowy, będą pokrywały dużą część ostatecznego kosztu zakupu auta. Poza tym w przypadku tej formy finansowania nie masz żadnych ograniczeń w kwestii użytkowania pojazdu. Przy wynajmie długoterminowym przeważnie musisz się liczyć z narzuconym z góry limitem kilometrów do przejechania w danym okresie. Leasing polecany jest też początkującym przedsiębiorcom, których sytuacja finansowa może być niewystarczająca dobra na najem.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem