Leasing

Wynajmem długoterminowy auta czy leasing operacyjny?

Wynajmem długoterminowy auta czy leasing operacyjny? Wynajmem długoterminowy auta czy leasing operacyjny?

 Przedsiębiorcy kupujący pojazdy do firmowej floty mają wiele możliwości ich finansowania. Jedną z nich jest leasing operacyjny samochodu, atrakcyjny m.in. z racji sporych korzyści podatkowych. Inną opcją jest wynajem długoterminowy auta, który w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. Czy jest korzystny i stanowi ciekawą alternatywę dla umowy leasingowej? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Sprawdź, który rodzaj finansowania zakupu pojazdu wybrać – skorzystaj z porad ekspertów z leasingujesz.pl!

Wynajem kontra leasing – kluczowe różnice

Na pierwszy rzut oka oba rodzaje finansowania wydają się wręcz identyczne. Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i wynajmu długoterminowego nie uzyskujesz własności do auta. Podpisując umowę, możesz z niego korzystać przez określony czas, ale koszty amortyzacyjne pozostają po stronie leasingodawcy/wynajmującego. W zamian za to jesteś zobowiązany do opłacania miesięcznych rat.

Jednak oba te rodzaje finansowania różnią się pewnymi szczegółami i najważniejsze z nich prezentujemy w poniższej tabeli.


 

Wynajem długoterminowy auta

Leasing operacyjny samochodu

Opcja wykupu na własność po zakończeniu umowy

nie

tak

Składniki raty

najemca płaci jedynie marżę i koszt usługi wynajmu auta, dzięki czemu rata może być korzystniejsza, niż w leasingu

leasingobiorca spłaca utratę wartości pojazdu oraz marżę leasingobiorcy

Wpłata wstępna

zazwyczaj brak

najczęściej jest wymagana, przeciętnie 10-20% wartości samochodu

Swoboda użytkowania auta

mocno ograniczona, po zakończeniu umowy najmu pojazd powinien być w bardzo dobrym stanie

duża

Długość umowy

przeciętnie 2 lata, maksymalnie do 5 lat

elastyczna, nawet do 6-7 lat


Wciąż nie wiesz, który typ finansowania będzie dla Ciebie korzystny? W podjęciu wyboru może Ci pomóc nasza porównywarka leasingowa! Dzięki niej poznasz koszty i warunki leasingu operacyjnego samochodu, zestawiając je z wynajmem długoterminowym auta.


Kto powinien zdecydować się na leasing?


Jak podkreślają nasi eksperci, leasing operacyjny samochodu może być korzystny szczególnie w opcji z wysokim wykupem. Kwota odkupu na zakończenie umowy będzie oczywiście duża, ale ma to swoją zaletę. Jeśli sprzedasz później auto w podobnej cenie, unikniesz dodatkowego VAT-u oraz podatku dochodowego. Mając nieco zdolności handlowych i odrobinę szczęścia, możesz na tym zarobić.

Pamiętaj, że dzięki naszej porównywarce leasingowej szybko porównasz ze sobą dostępne oferty. Skorzystasz również z pomocy specjalistów, którzy doradzą Ci w wyborze korzystnej opcji finansowania zakupu auta!


Dla kogo wynajem będzie korzystniejszy?


Niewątpliwie do największych zalet najmu należy zaliczyć wygodę oraz niskie, stałe raty, które nie będą dużym obciążeniem finansowym. Wybór długoterminowego wynajmu aut polecamy szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy chcą regularnie wymieniać pojazdy. Po zakończeniu umowy wystarczy je oddać, a następnie możesz zdecydować się na podpisanie kolejnego kontraktu. Co ważne, rozwiązanie to jest korzystne również dlatego, że unikasz problemów ze sprzedażą samochodów na wolnym rynku.


Kwestie podatkowe


Biorąc pod uwagę kwestie podatkowe, leasing operacyjny i wynajem długoterminowy samochodu są identyczne. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy decydujący się na jedno z powyższych finansowań, mogą odliczyć od dochodu maksymalnie 150 tysięcy złotych. Kwota ta jest wyższa jedynie w przypadku aut elektrycznych – do 225 000 zł. Oznacza to, że za koszt uznaje się zarówno laty leasingowe, jak i opłaty z tytułu najmu.

Jednak pamiętaj, że maksymalne odliczenia są uzależnione od sposobu użytkowania pojazdu. 100% kosztów oraz podatku VAT będziesz mógł odliczyć przy samochodach używanych wyłącznie służbowo. Gdy dochodzi użytek prywatny, jest to odpowiednio 75% i 50%.

Potrzebujesz eksperckiego wsparcia?

Jak widzisz, różnice pomiędzy tymi sposobami finansowania samochodu są na tyle niewielkie, że tak naprawdę każde z nich może być korzystne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz sytuacji finansowej. Z tego powodu najlepiej już dziś skorzystaj z naszej porównywarki leasingowej. Odwiedź stronę leasingujesz.pl, poznaj koszty leasingu operacyjnego auta i porównaj z ceną wynajmu długoterminowego. Nasi eksperci pomogą Ci w podjęciu najlepszej decyzji!

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem