Leasing

Zmiana leasingodawcy w trakcie obowiązywania umowy – czy to możliwe?

Zmiana leasingodawcy w trakcie obowiązywania umowy – czy to możliwe? Zmiana leasingodawcy w trakcie obowiązywania umowy – czy to możliwe?

 Zaletą leasingowania środków trwałych jest prosta i szybka procedura wnioskowania o finansowanie. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy po podpisaniu umowy przedsiębiorca postanowi przejść do innego leasingodawcy? Okazuje się, że przeniesienie leasingu jest trudne, ale jak najbardziej możliwe. Doradcy finansowi z leasingujesz.pl przygotowali krótki przewodnik na tę okoliczność. Sprawdź, jak wygląda procedura zmiany firmy udzielającej finansowania!

Główne przyczyny chęci zmiany leasingodawcy

Po podjęciu decyzji o wyborze leasingu najwięcej czasu zajmuje wyszukanie i wybór oferty dopasowanej do potrzeb. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz skorzystać z naszej porównywarki leasingowej. Zespół doradców finansowych prześledzi dostępne na rynku opcje, wybierze najlepsze i przygotuje klarowne zestawienie. Proces wnioskowania i podpisywania umowy nie zajmą później zbyt wiele czasu. Jednak niestety ewentualne przeniesienie leasingu jest skomplikowane, a do tego kosztowne.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na przejście do innego leasingodawcy w trakcie obowiązywania kontraktu? Najczęściej jest to spowodowane:

 • źle układającą się współpracą z firmą udzielającą finansowania,

 • znalezieniem atrakcyjniejszej oferty na rynku,

 • doświadczeniem wysokich opłat dodatkowych związanych z obsługą umowy – często jest to efekt niedokładnego zapoznania się z jej warunkami.


Przeniesienie leasingu – klucz to świadoma decyzja


Aby uniknąć rozczarowania po podpisaniu umowy, powinieneś przeanalizować propozycje wielu leasingodawców. Możesz skorzystać, z pomocy naszych doradców z leasingujesz.pl. Dzięki porównywarce leasingowej otrzymasz zestawienie ofert dobrze dopasowanych do aktualnych potrzeb.

Do powyższej analizy powinieneś podejść rzetelnie, gdyż ewentualne przeniesienie umowy nie jest tak proste, jak np. przy kredycie. Jeśli korzystasz z usług banku, dotyczy ona środków pieniężnych, które wykorzystałeś do zrealizowania jakiegoś zakupu. W przypadku leasingu jej przedmiotem jest środek trwały. Oznacza to, że zmiana leasingodawcy wiąże się z jego sprzedażą innej firmie specjalizującej się w udzielaniu takiego finansowania, a nie każda się na to zgodzi. W efekcie procedura jest uciążliwa, skomplikowana i dość kosztowna.

Dlatego ewentualna decyzja o przeniesieniu umowy leasingowej musi być nad wyraz świadoma. Przeanalizuj wszystkie zalety oraz wady tego kroku i zastanów się dobrze, czy na pewno Ci się to opłaca.


Jak wygląda proces zmiany firmy leasingowej?


Jesteś pewny, że w Twoim przypadku zmiana leasingodawcy będzie opłacalna? Jeśli tak, musisz uzbroić się w cierpliwość i poświęcić trochę czasu na załatwienie kilku formalności. Przeniesienie leasingu to proces wieloetapowy, który obejmuje:

 • wyszukanie przez leasingobiorcę firmy leasingowej zainteresowanej odkupieniem przedmiotu obecnej umowy,

 • poinformowanie leasingodawcy o podjętej decyzji, który na tej podstawie poda satysfakcjonującą go kwotę sprzedaży środka trwałego,

 • zakup przedmiotu umowy przez drugą firmę udzielającą finansowania,

 • podpisanie nowego kontraktu – podana w nim kwota musi być zgodna z aktualną wartością rynkową środka trwałego.Dodatkowe koszty? Trzeba być na nie gotowym


Jednym z istotnych aspektów przeniesienia leasingu są koszty związane z tym procesem. Opłaty, na jakie musisz być przygotowany podczas zmiany firmy leasingowej, to:

 • opłacenie czynszu inicjalnego przy podpisywaniu kontraktu z nową firmą,

 • koszty manipulacyjne za przedterminowe zerwanie umowy,

 • uiszczenie dotychczasowemu leasingodawcy części należnych odsetek,

 • zakup kolejnej polisy ubezpieczeniowej – część pieniędzy odzyskasz w postaci zwrotu za niewykorzystany okres poprzedniego ubezpieczenia.

Z jeszcze jedną opłatą spotkają się firmy biorące w leasing auta. Przeniesienie umowy wiąże się ze zmianą właściciela pojazdu i leasingobiorca musi zapłacić za przerejestrowanie samochodu.

Potrzebujesz wsparcia doświadczonych specjalistów?

Niestety musisz być gotowy na to, że przeniesienie leasingu będzie procesem uciążliwym i drogim. Z tego powodu dobrze przeanalizuj sytuację przed podjęciem decyzji i najlepiej skorzystaj z pomocy specjalistów. Zgłoś się do doradców z leasingujesz.pl! Pomożemy Ci w ewentualnej zmianie leasingodawcy. Jeśli dopiero planujesz podpisać umowę, dokonanie wyboru ułatwi Ci porównywarka leasingowa. Dzięki niej znajdziesz najlepszą ofertę finansowania.

Chcesz wziąć leasing? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

Porównaj oferty Chat z konsultantem